Remont dworu i parku w Wadowie o krok bliżej. ZZM szuka projektanta

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl, Archiwum

W sprawie, która czekała przez długie lata na pozytywny obrót, w ostatnim czasie można wreszcie zaobserwować przyspieszenie. ZZM ogłosił przetarg na przygotowanie dokumentów potrzebnych do adaptacji i modernizacji zabytkowego dworu w Wadowie, wraz z otaczającym go parkiem.

Dwór przy ul. Glinik został wybudowany w 1874 r., na zamówienie Józefa Badeniego, ówczesnego właściciela wsi Wadów. Po wojnie funkcjonowała tam szkoła, a później – do 2003 – przedszkole. Pięć lat później pożar strawił część dachu, a budynek został zamknięty na cztery spusty.

Po nieudanych próbach znalezienia komercyjnego operatora miasto zadeklarowało „nadanie obiektowi funkcji oświatowo-kulturalnej, zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców”.

Konsultacje

Kilka dni temu opublikowany został raport z konsultacji społecznych prowadzonych wiosną w tej sprawie. Wzięło w nich udział prawie pięciuset mieszkańców okolicy.

Wśród proponowanych funkcji dworu najwięcej osób wskazało miejsce dla aktywnej młodzieży, klubokawiarnię i miejsce integracji sąsiedzkiej. Następne w kolejności były: biblioteka, klub seniora i klub rodzica.

Jeśli chodzi o możliwe sposoby zagospodarowania parku, mieszkańcy wskazali przede wszystkim strefę aktywności fizycznej (np. z możliwością organizowania zajęć dla różnych grup wiekowych), strefę relaksu (z hamakami, ławkami i możliwością skorzystania z usług gastronomicznych) i strefę rozrywki.

Mieszkańcy zwracali też uwagę na różne inne potrzeby, choćby takie, by cała infrastruktura była dostępna dla osób z niepełnosprawnościami, by były dostępne toalety, a teren był monitorowany.

Jest przetarg

Te oczekiwania, rozpisane szczegółowo w raporcie, ma uwzględniać dokumentacja projektowa, której zlecenie planuje Zarząd Zieleni Miejskiej. Właśnie rozpisany został przetarg na wybór projektanta.

Firma będzie miała przed sobą cztery zadania. Etap I to wykonanie dokładnej inwentaryzacji budynku Dworu Badenich oraz terenu Parku Wadów, na co projektanci dostaną trzy miesiące. Drugi etap to wykonanie koncepcji zagospodarowania budynku dworu i zagospodarowania terenu parku, razem z potrzebnymi opiniami, w tym miejskiego konserwatora zabytków. Ta część ma być gotowa w ciągu pół roku od podpisania umowy. W ciągu kolejnych trzech miesięcy trzeba będzie przygotować projekt i złożyć dokumenty potrzebne do pozwolenia na budowę. Po roku urzędnicy chcą już mieć w rękach wydane pozwolenie.

Firmy mogą się zgłaszać do 4 sierpnia.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Wzgórza Krzesławickie
comments powered by Disqus