Rosjanie oskarżeni o przynależność do „Grupy Wagnera”. Działali również w Krakowie

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Do krakowskiego sądu okręgowego 19 czerwca trafił akt oskarżenia przeciwko dwóm obywatelom Federacji Rosyjskiej działającym w ramach tzw. „Grupy Wagnera”.

Funkcjonariusze ABW zatrzymali dwóch Rosjan: Aleksieja T. i Andrieja G., w sierpniu zeszłego roku. Mężczyźni usłyszeli zarzuty działania na rzecz służb specjalnych Rosji. W Polsce mieli prowadzić działania propagandowe.

Teraz Prokuratura Krajowa poinformowała, że Rosjanie zostali oskarżeni  „między innymi o branie udziału w działalności obcego wywiadu oraz o udział w międzynarodowym związku o charakterze zbrojnym mającym na celu popełnianie przestępstw o charakterze terrorystycznym”.

– Oskarżeni prowadzili rekrutację obywateli polskich oraz cudzoziemców przebywających na terenie Polski do wojskowej służby najemnej zakazanej przez prawo międzynarodowe („PMC Wagner Group”, określanej jako „Grupa Wagnera”) – podają śledczy.

Działali w Krakowie

–  W tym celu na terenie Krakowa i Warszawy rozkleili co najmniej kilkaset tzw. naklejek werbunkowych, które umożliwiały nawiązanie bezpośredniego kontaktu z dalszymi osobami odpowiedzialnymi za nabór i organizację – informuje Prokuratura Krajowa.

Oskarżonym zarzucono również działalność na rzecz wywiadu Federacji Rosyjskiej poprzez prowadzenie tzw. wojny hybrydowej, w tym działań propagandowych, mających na celu destabilizację sytuacji politycznej i wyrządzenie państwu Polskiemu szkody.

Oskarżonym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Mężczyźni przebywają w areszcie tymczasowym.