Rozbudowa kampusu medycznego UJ w zawieszeniu

Na pierwszym planie fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Wciąż nie został wybrany wykonawca rozbudowy kampusu medycznego przy ul. Badurskiego, a nieużywany akademik „C” chwilę postoi, czekając na dodatkową ekspertyzę w sprawie wyburzenia.

Koncepcja budowy Kampusu Medycznego w Prokocimiu zakłada stworzenie w pierwszym etapie inwestycji nowoczesnego kompleksu składającego się z budynków dydaktycznych, administracyjnych i laboratorium. W kolejnych etapach powstać ma zwierzętarnia, parking wielopoziomowy z garażami podziemnymi i ogród doświadczalny.

W październiku zostały otwarte oferty firm zainteresowanych wykonaniem inwestycji. Najtańsza oferta wyniosła 195 mln złotych, a najwyższa ponad 267 mln złotych. tyle że nie cena była w tym postępowaniu kluczowa. Okazało się, że łączna punktacja oferty z ceną przekraczającą 233 mln złotych, była wyżej niż ta z najniższą ceną.

Jednak przedsiębiorca ten, podobnie jak dwie inne firmy, został wykluczony z przetargu i sprawa trafiła do Krajowej Izby Gospodarczej.  – Nie został jeszcze wyłoniony wykonawca, który miałaby realizować rozbudowę – mówi rzecznik UJ, Adrian Ochalik.

Jak informuje Katarzyna Prowadzisz, rzecznik prasowy KIO, dwa odwołania zostały uwzględnione. Chodzi o te firm PORR i Mostostal. Zgodnie z wyrokiem UJ musi teraz ponownie zbadać oferty z uwzględnieniem tej złożonej przez PORR. Dodatkowo wykonawcy powinni otrzymać od zamawiającego uzasadnienie punktacji w ramach kryterium „koncepcja”.

– KIO nakazała również ujawnienie załączników złożonych przez firmę RE-BAU w sprawie wyjaśnień dotyczących ceny ofert, które były zastrzeżone jako tajemnica przedsiębiorstwa – mówi Katarzyna Prowadzisz.

Z tą inwestycją wiąże się kolejna – wyburzenie budynku Akademika „C”. – Jesteśmy na etapie przygotowywania dodatkowej ekspertyzy – mówi przedstawiciel Uniwersytetu Jagiellońskiego. Budynek metodą wybuchową wyburzy za 1,5 mln złotych firma Foxmet.

Akademik „C” powstał 42 lata temu. W latach 2015-2017 budynki kampusu, z wyłączeniem tego jednego, poddano generalnej przebudowie. Akademik „C” z powodu nieprawidłowego układu konstrukcyjnego i faktu, że nie spełnia wymogów technicznych, w szczególności przepisów przeciw pożarowych, został przeznaczony do rozbiórki.