Rozmowa i wspólne działania - filozofia ZZM

Sadzenie drzewek na Zabłociu fot. Paulina Frączek/LoveKraków.pl

Zarząd Zieleni Miejskiej nie tylko dba o tereny zielone w Krakowie, ale również zachęca krakowian do tego, aby z nich korzystali. Włącza się również w akcje społeczne, a koordynację wszystkich działań zapewnia grupa „Kraków w zieleni”. Z mieszkańcami spędzili już ponad 200 godzin.

– Od początku Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie kładzie w swych działaniach duży nacisk na działania wspólne z mieszkańcami. Bierze się to stąd, że mamy głębokie przekonanie, że angażując ich w działanie zyskujemy automatycznie gwarancję ich późniejszej troski o dzieło, którego stali się częścią – mówi Katarzyna Przyjemska-Grzesik, kierownik zespołu "Kraków w zieleni".

Trzeba też podkreślić, że pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej poświęcają swój prywatny czas na wspólne akcje z mieszkańcami. – Uzbierało się tego około 200 godzin. W tym większość z nich w weekendy i poza godzinami pracy – dodaje urzędniczka.

Zielone działania

Zespół zajmuje się animowaniem życia parków i przekształcaniem ich w miejsca, które krakowianie pokochają. – Chcemy, aby były one miejscem, gdzie krakowianie mogą odpoczywać i się integrować. Tegoroczne wakacyjne akcje „Krakowa w zieleni” dowiodły, że jest to dobry kierunek. Mieszkańcy z ogromnym zaangażowaniem i radością przyjmowali to, co dla nich w parkach przygotowaliśmy – koncerty, pikniki, aktywności sportowe, warsztaty dla dzieci i wiele, wiele innych – opowiada Przyjemska-Grzesik.

To jednak nie wszystko, co chcą robić krakowianie. Zaczęło się już w styczniu, kiedy to pracownicy ZZM wspólnie z mieszkańcami obsadzali donice choinkami, które odgrodzą przyszły park Zabłocie od drogi. – Mimo dosyć ekstremalnych warunków, zabłocianie i nie tylko przybyli ze swoimi bożonarodzeniowymi drzewkami, by wspomóc akcję „antyparkingową” i podkreślić, że chcą tam mieć park – przypomina urzędniczka.

Do zarządu zieleni zgłaszały się również bardziej sformalizowane grupy, jak choćby „aDasie”. – Zazieleniliśmy z nimi skwer przy ul. Smolki, potem schody przy Kalwaryjskiej. Także Małgosia Szymczyk-Karnasiewicz z grupą seniorów „Aktywni 60+” poprosiła ZZM o wsparcie akcji obsadzania donic przy rondzie Kocmyrzowskim, czy o pomoc w akcji „Odkupmy Spacerową”.

ANKIETA: Jak ożywić krakowskie parki? Zagłosuj w naszej specjalnej sondzie internetowej!

Do tego doszło obsadzenie pnączami ekranów akustycznych przy ul. Grota-Roweckiego oraz stworzenie mikroparku przy ul. Krupniczej. – Z ostatnich akcji warto wspomnieć: wspólne z mieszkańcami obsadzanie Młynówki Królewskiej, cebulkami Ogrodu Osiedlowego Siemaszki, parku Jordana i parku Skalskiego. Odbyły się też dwie akcje zalesiania – wiosną na uroczysku „Łasina” i jesienią w lesie Tonie – dodaje kierownik zespołu "Kraków w zieleni".

ZZM wspiera także warsztatami ekologicznymi wiele wydarzeń, od Dni Ziemi przez Rodzinny Piknik Ekologiczny w parku Jordana, po warsztaty dla dzieci prowadzone w ramach Akademii Młodego Krakowianina.

Rozmawiają

Jednostka zajmująca się zielenią stawia mocny akcent na rozmowy z krakowianami. Zwłaszcza jeśli chodzi o nowe inwestycje. Tak było w przypadku parku Reduta, Zabłocie, Krakowskiego czy Zakrzówek. – Angażowaliśmy się też silnie w proces przygotowywania wniosków do Budżetu Obywatelskiego, organizując spotkania pn. „Zielony Budżet Obywatelski” i przygotowując dla nich na stronie ZZM-u odpowiednie informacje – dodaje Przyjemska-Grzesik.

Współpraca z firmami

Firmy z Krakowa również chętnie włączają się w akcje sadzenia roślin. HSBC wraz z ZZM wzbogacił okolice Grota-Roweckiego w nowe elementy zieleni. Comarch dołożył swoje na rondzie Grzegórzeckim, Uniwersytet Ekonomiczny zasponsorował i nasadził zieleń wzdłuż ul. Lubomirskiego, a Akamai zazielenił skwer Insurekcji Kościuszkowskiej.

Przy okazji przypominamy o aplikacji Kraków w zieleni, dzięki której nie ominie Cię żadne ciekawe wydarzenie organizowane w krakowskich parkach. Dodatkowo możesz się dowiedzieć wielu faktów na temat Twojego ulubionego zielonego miejsca.