Tworzenie zimowych witraży, oprowadzanie po Rydlówce, koncert i wykład. Tak Muzeum Krakowa uczci 155. rocznicę urodzin Stanisława Wyspiańskiego, nazywanego czwartym wieszczem narodowym.
Malarz, poeta, dramaturg, grafik i architekt. 15 stycznia 1869 roku w stolicy Małopolski przyszedł na świat Stanisław Wyspiański. By uczcić 155. rocznicę urodzin artysty, Muzeum Krakowa przygotowało dla zwiedzających szereg atrakcji. Nie bez powodu miejscem wydarzeń jest Rydlówka, w której odbyło się najsłynniejsze polskie wesele.
– Stanisław Wyspiański jest dla nas szczególnie ważną postacią, zwłaszcza jeśli chodzi o oddział Rydlówka, w którym artysta umieścił akcje swojego dramatu „Wesele”. W 1900 roku uczestniczył on w weselu swojego przyjaciela Lucjana Rydla, który ożenił się z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną – mówi Ewelina Radecka z Rydlówki, oddziału Muzeum Krakowa.
Wydarzenia odbędą się w najbliższą sobotę 13 stycznia w bronowickiej chacie.
Witraże inspirowane Wyspiańskim
155. rocznicę urodzin artysty będzie można uczcić, tworząc zimowe witraże inspirowane jego sztuką.
– Każdy uczestnik dostanie szybkę i farby, za pomocą których stworzy swój własny witraż. Zanim jednak przystąpi do pracy, będzie mógł zapoznać się z rysunkami, witrażami i pracami z zielnika Wyspiańskiego. Zależy nam, by warsztaty miały walor edukacyjny oraz były okazją do rozwijania kreatywności – zapowiada Ewelina Radecka.
Zajęcia adresowane są do rodzin z dziećmi w wieku 6-9 lat. Wykonane witraże będzie można zabrać do domu. Start o godz. 11:00. Koszt udziału wynosi 15 zł.
Rydlówka oczami twórcy „Wesela”
Muzeum Krakowa zaprasza także na oprowadzanie po Rydlówce pt. „Weselni goście – kogo i jak opisał Wyspiański?”. – Uczestnicy dowiedzą się, jakie postaci Wyspiański wykreował, kim byli jego przyjaciele, które ich cechy i zachowania umieścił w swojej sztuce i jak na to zareagowali jego najbliżsi. Będzie dużo o historii Wyspiańskiego, relacjach i o tym, jak jego sztuka była odbierana przez otoczenie – tłumaczy Ewelina Radecka.
W „Weselu” Stanisław Wyspiański przedstawił cały przekrój ówczesnego społeczeństwa: chłopów, inteligentów, artystów, mieszczan, szlachtę, żydów i kler. Tworząc ten barwny obraz na modeli wybrał swoich przyjaciół i znajomych goszczących w Bronowicach na weselu Lucjana Rydla.
– Będzie można zobaczyć Rydlówkę oczami Wyspiańskiego i poznać go trochę od prywatnej strony. Mówi się, że był on osobą o trudnym charakterze, ale pokażemy też jego nieoczywisty wizerunek, gdzie jest bardzo serdeczny, ciepły i otwarty, zwłaszcza dla osób z otoczenia Bronowic. Wyspiański potrafił znaleźć wspólny język z chłopstwem i przenieść ich ludową codzienność do swoich dzieł – opowiada Ewelina Radecka.
Oprowadzanie, przygotowane z myślą o osobach dorosłych, rozpocznie się o godz. 14:00. Udział w cenie biletu wstępu w wysokości 16 zł. Na warsztaty oraz oprowadzanie obowiązują zapisy przez Centrum Obsługi Zwiedzających Muzeum Krakowa przy Rynku Główny 35 (e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60).
Muzyka wypełni Rydlówkę
W ramach „Urodzin Wyspiańskiego” zwiedzający będą mogli uczestniczyć również w popołudniowym koncercie. W Rydlówce zaprezentuje się krakowska artystka Natalia Orkisz działająca pod pseudonimem Namena Lala. Artystka tworzy muzykę w gatunku experimental indie trip.
– Podczas koncertu Namena Lala zaśpiewa nie tylko znane już utwory, ale także nową kompozycję inspirowaną poezją Stanisława Wyspiańskiego – podkreśla Ewelina Radecka.
Muzyczne spotkanie zakończy wykład o twórczości Stanisława Wyspiańskiego, który wygłosi dr hab. Mateusz Antoniuk, literaturoznawca, pracownik Katedry Historii Literatury Polskiej XX wieku na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, założyciel i kierownik Pracowni Badań nad Procesem Twórczym.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Darmowe wejściówki można zarezerwować mailowo pod adresem info@muzeumkrakowa.pl (w tytule należy podać nazwę wydarzenia, a w treści: imię, nazwisko i telefon kontaktowy do każdej z osób, dla której ma być zarezerwowana wejściówka).
Co w najbliższym czasie?
20 stycznia w Rydlówce odbędzie się drugie spotkanie z cyklu „Cztery Pory Roku”. Podczas zimowych warsztatów uczestnicy własnoręcznie wykonają karmniki dla ptaków. – Będzie trochę majsterkowania, ale nie zapomnimy o walorze edukacyjnym. Chcemy pokazać cykliczność przyrody oraz zależności między ludźmi a zwierzętami – wyjaśnia Kamil Kopek z Rydlówki.
Uczestnicy dowiedzą się m.in., jak troszczono się o zwierzęta w czasie zimy, czym żywił się przydomowy inwentarz oraz jak wyglądają różne nasiona roślin.
W lutym zaś Muzeum Krakowa zaprasza na pierwsze w tym roku spotkanie z cyklu „Herbatka u Rydlów”.
– Gościem wydarzenia będzie Monika Śliwińska, która opowie o młodopolskiej miłości i związkach artystów. Będzie o Stanisławie Wyspiańskim i jego żonie Teodorze, Lucjanie Rydlu i Jadwidze, Włodzimierzu Tetmajerze oraz Annie, a także o Żeleńskich – zapowiada Ewelina Radecka.