Samorządy z promesami. W Małopolsce powstaną nowe żłobki

Wiceminister Stanisław Szwed i wojewoda Piotr Ćwik fot. Małopolski Urząd Wojewódzki/Materiały prasowe

30,8 mln złotych trafi w tym roku do małopolskich samorządów i podmiotów prywatnych, które chcą uruchamiać nowe instytucje opieki nad najmłodszymi dziećmi lub nowe miejsca w już funkcjonujących żłobkach, klubach dziecięcych lub u dziennego opiekuna.

W styczniu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło wyniki konkursu w tegorocznej edycji programu „Maluch+”, dzięki któremu rozbudowywana jest sieć żłobków i klubów dziecięcych.

Miliony na nowe żłobki i kluby dziecięce

W 2020 roku na tworzenie nowych miejsc i utrzymanie już istniejących miejsc opieki nad maluchami przeznaczono 450 mln złotych. O dofinansowanie mogły starać się samorządy i podmioty prywatne, w tym pracodawcy.

Maluch+ będzie miał również swoją odsłonę w Małopolsce. Z danych ministerstwa wynika, że w tym roku:


- 30,8 mln złotych trafi do samorządów i podmiotów prywatnych z województwa małopolskiego, które uruchomią nowe instytucje lub nowe miejsca w istniejących już żłobkach, klubach dziecięcych lub u dziennego opiekuna;
- w województwie powstanie dokładnie 2622 nowych miejsc opieki nad maluchami;
- w Małopolsce powstanie pięć instytucji w gminach, które do tej pory nie miały u siebie żłobka czy klubu samorządowego.

– Co nas szczególnie cieszy, z każdą edycją powstają żłobki i kluby dziecięce w gminach, które do tej pory były pozbawione tych samorządowych instytucji. W tym roku mamy aż 110 takich gmin w całym kraju – mówi wiceminister rodziny Stanisław Szwed. – Nasze wsparcie nie kończy się na pomocy przy założeniu instytucji. Co roku uczestnicy programu mogą liczyć na dofinansowanie istniejących miejsc opieki nad małymi dziećmi – dodaje.

Promesy dla samorządów

Stanisław Szwed podczas piątkowej konferencji w Krakowie wręczył gminom promesy dofinansowania w ramach tegorocznej edycji programu „Maluch+”.

Rozstrzygnięcie konkursu na dofinansowanie funkcjonowania miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech w ramach programu „Maluch+” w instytucjach publicznych, utworzonych ze środków programu we wcześniejszych edycjach  i w instytucjach niepublicznych zostanie ogłoszone do 14 lutego.

Ze wstępnych danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że na koniec 2019 roku w całej Polsce funkcjonowało ponad 6,2 tys. miejsc opieki nad dziećmi do lat 3. Oferowały one 176,7 tys. miejsc. W Małopolsce było to odpowiednio 566 placówek i ok. 17,4 tys. miejsc opieki.
comments powered by Disqus