Ścieżka po wałach Rudawy? Jest szansa

Rudawa fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl, Archiwum

Czy rowerzyści doczekają się utwardzonej ścieżki po wałach Rudawy? Wcześniej nie zgodziły się na nią Wody Polskie, teraz miasto przygotowuje drugą próbę.

O postępy w sprawie ścieżki nad Rudawą pytał niedawno radny Łukasz Gibała. – Wały rzeki Rudawy są nie tylko miejscem rekreacji okolicznych mieszkańców, ale również ważnym szlakiem rowerowym na terenie Małopolski. Zarówno Wiślana Trasa Rowerowa, jak i VeloRudawa przebiegają w granicach miasta Krakowa i te właśnie fragmenty są najgorszymi odcinkami na całych trasach – stwierdził.

Remonty nie pozwoliły

Trudno się nie zgodzić, że postępy w rozbudowie ścieżek w Krakowie mają mniejszy rozmach niż w przypadku sieci ścieżek przygotowywanej przez samorząd wojewódzki. W przypadku Rudawy miasto tłumaczy to brakiem zgody od Wód Polskich na przeprowadzenie prac.

Rządowa instytucja pod koniec 2016 roku nie wyraziła zgody na poprowadzenie trasy koroną wału od ul. Piastowskiej do ul. Zakliki z Mydlnik, tłumacząc to złym stanem wału przeciwpowodziowego i koniecznością jego remontu. Część z prac naprawczych była zaplanowana już na kolejny sezon, część była rozpisana do 2021 roku.

Obietnica z kampanii

Pomysł powrócił przy okazji zupełnie innej inwestycji – projektu „Wisła łączy – nowe bulwary”, który był jedną ze sztandarowych obietnic Jacka Majchrowskiego w ostatniej kampanii. Główne założenie to remont, przedłużenie i ożywienie Bulwarów Wiślanych, ale z uwzględnieniem dopływów Wisły – Wilgi, Rudawy, Dłubni czy Prądnika.

Urzędnicy zapowiadali utworzenie nowych tras pieszo-rowerowych wzdłuż rzek, które z jednej strony tworzyłyby nowe połączenia, a z drugiej – pozwalały odkrywać nowe rejony miasta.

W przypadku Rudawy Zarząd Zieleni Miejskiej chce mieć wszystkie potrzebne pozwolenia, włącznie z uzgodnieniem z Wodami Polskimi, jeszcze w tym roku, trwa przygotowywanie dokumentów. ZZM wytyczył już dokładną trasę ciągu pieszo-rowerowego i lokalizację kładki potrzebnej do zachowania ciągłości trasy, a teraz przygotowuje projekt zagospodarowania miejsc wypoczynku i identyfikacji wizualnej.

– Realizacja projektu przewidziana jest na lata 2020–2021 – czytamy w odpowiedzi prezydenta na interpelację.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bronowice Zwierzyniec
comments powered by Disqus