Senator interweniuje w ministerstwie. Chce zmiany decyzji konserwator zabytków [SONDA]

Tak miało wyglądać Małopolskie Centrum Nauki fot. Heinle, Wischer und Partner Architekci sp. z o.o.

Senator Platformy Obywatelskiej interweniuje w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie wszczęcia procedury wpisu obszaru dawnego lotniska w Czyżynach do rejestru zabytków.

Na początku września poinformowaliśmy, że małopolska konserwator zabytków wszczęła procedurę wpisu do rejestru zabytków krajobrazu kulturowego pola wzlotów przy zachodniej części pasa startowego dawnego lotniska Kraków-Czyżyny. Oznacza to, że od tego dnia teren jest objętych ochroną konserwatorską i wszelkie inwestycje muszą mieć zgodę konserwatora zabytków.

Decyzja Moniki Bogdanowskiej to próba zablokowania budowy Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon przy ulicy Bora-Komorowskiego, która miała rozpocząć się za kilka miesięcy. Inwestycja warta ponad 153 miliony złotych, zgodnie z planami, miała być ukończona w 2022 roku.

W sprawę postanowił zaangażować się senator Bogdan Klich, który skierował list do Magdaleny Gawin, wiceminister kultury i Generalnej Konserwator Zabytków. Pisze w nim, że projekt inwestycyjny od samego początku powstawał zgodnie z wytycznymi konserwatorskim oraz otrzymał dofinansowanie ze środków unijnych.

– Apeluję o dokładne przeanalizowanie procedury wszczętej przez Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz zmianę decyzji, która umożliwi budowę centrum nauki w Krakowie, w zaplanowanej formie – czytamy w piśmie Bogdana Klicha.

Czy w Czyżynach powinno powstać Małopolskie Centrum Nauki?

  • 61,6%
  • 37,3%
  • 1,1%

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Czyżyny