Senator Klich interweniuje u wicepremiera Sasina w sprawie pustych mieszkań na Klinach

Rządowe osiedle na Klinach fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Senator Platformy Obywatelskiej Bogdan Klich skierował dziś do wicepremiera Jacka Sasina list w sprawie rządowych bloków na Klinach, które powstały w ramach programu „Mieszkanie Plus”.

Polityk podczas poniedziałkowej konferencji prasowej mówił, że rząd premiera Mateusza Morawieckiego sześć lat temu złożył obietnice, że do 2019 roku powstanie 100 tysięcy mieszkań. Tymczasem w październiku 2021 roku ukończone było zaledwie 15 tysięcy, a w budowie pozostawało 20 tysięcy lokali.

– Oprócz wybudowania mieszkań trzeba je również zasiedlić. W tym zakresie rząd okłamał Polaków, bo z ośmiu wybudowanych w Krakowie budynków, w których znajduje się blisko 500 mieszkań, tylko trzy zostały – słusznie – przekazane uchodźcom, a pięć budynków nigdy nie zostało zasiedlonych – stwierdził Bogdan Klich.

Przypomniał, że jeden z niezasiedlonych bloków został ukończony dokładnie w październiku zeszłego roku. Inne budynki były formalnie odbierane w listopadzie i grudniu zeszłego roku, a jeden w kwietniu tego roku.

– Krakowski samorząd spełnił swoją rolę, przeprowadził kwalifikację. Te osoby w pewien sposób stoją pod swoimi mieszkaniami i stukają w drzwi – dodał senator Klich.

Radny miejski Grzegorz Stawowy zwrócił uwagę na jeszcze jeden element. – Poza tymi mieszkaniami, które od roku stoją puste, niespełna 500 metrów dalej, przy przedłużeniu ulicy biskupa Małysiaka, znajduje się 18 hektarów działek, które należą do Polskiego Funduszu Rozwoju. Na tych terenach miał powstać dwuhektarowy park i tysiąc mieszkań, ale od sześciu lat nic się nie dzieje: nie mają nawet pozwolenia na budowę – stwierdził.

Aktualizacja, g. 13:47.

– Informuję, że osiedle przy ul. Anny Szwed – Śniadowskiej jest sukcesywnie zasiedlane przez rodziny, które przeszły przez dwuetapowy nabór i znalazły się na liście osób uprawnionych do zawarcia umów najmu. Obecnie przekazaliśmy klucze do 126 mieszkań, trwa proces prezentowania lokali i zawierania kolejnych umów – informuje Ewa Syta, dyrektorka biura prasowego PFR Nieruchomości.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Swoszowice