Sensacyjne odkrycie podczas konserwacji ołtarza Wita Stwosza

Ołtarz Wita Stwosza fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Trwa konserwacja ołtarza Wita Stwosza. We wtorek badacze poinformowali o niezwykłym odkryciu.

W trakcie prac konserwatorskich ołtarza w Bazylice Mariackiej odsłonięto i odczytano datę 1486 znajdującą się na boku apostoła św. Jakuba podtrzymującego zasypiającą Maryję.

Data do tej pory nieznana

Jak informuje na swojej stronie Bazylika Mariacka, do tej pory data nie była znana badaczom sztuki średniowiecznej i opisana w literaturze przedmiotu.

– Charakter pisma jest typowy dla cyfr gotyckich z charakterystyczną czwórką. Nie ma zatem wątpliwości, że jest to autentyk  – informuje dr hab. Jarosław Adamowicz, kierownik prac badawczo-konserwatorskich.

Święty Jakub podtrzymujący zasypiającą Maryję to najważniejsza i centralna rzeźba ołtarza Wita Stwosza. Na boku szaty apostoła odkryto datę 1486, o trzy lata wyprzedzającą datę poświęcenia ołtarza.

Nowe możliwości badawcze

Dotychczas nie było żadnych napisów na ołtarzu w postaci daty, sygnatury, inskrypcji czy gmerku.

„Odkrycie to otwiera dyskusję oraz nowe możliwości badawcze związane z powstaniem dzieła datowanego na 1477–1489” – informuje bazylika.

Przypomnijmy, że prace konserwatorskie przy ołtarzu mariackim rozpoczęły się we wrześniu 2015 roku. Obecnie trwa konserwacja rzeźb i elementów składowych głównej części XV-wiecznego dzieła Stwosza. To w niej znajdują się dwie ikonograficzne sceny – Zaśnięcia i Wniebowzięcia NMP.

–Zdemontowaliśmy praktycznie wszystkie elementy rzeźbiarskie, snycerskie, architektoniczne w szafie głównej. Mówiąc brutalnie, ołtarz Wita Stwosza mamy rozłożony na kawałki – mówił początkiem czerwca Jarosław Adamowicz.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus