Spotkanie przy Drzewie Poezji w pierwszą rocznicę śmierci Adama Zagajewskiego

Adam Zagajewski fot. mat.prasowe KBF

21 marca przypada pierwsza rocznica śmierci poety Adama Zagajewskiego. Tego dnia, w Światowy Dzień Poezji odbędzie się spotkanie na Plantach przy Drzewie Poezji. W programie m.in. czytanie wierszy poety.

– Autor wiersza „Spróbuj opiewać okaleczony świat” był wielkim przyjacielem drzew i ptaków. Dobrze znał krakowskie drzewa i wielokrotnie je opisywał. Jedno z nich – rosnący na krakowskich Plantach ogromny czerwony buk – należało do jego ulubionych: często zatrzymywał się przy nim podczas swoich spacerów. Właśnie ten imponujący pomnik przyrody został powalony przez wielką wichurę, która przeszła przez Kraków 17 lutego 2022 roku, co poruszyło wielu mieszkańców miasta – mówi prof. Anna Czabanowska-Wróbel, pomysłodawczyni zasadzenia Drzewa Poezji.

Zagajewski urodził się we Lwowie, ale przez całe swoje życie był związany z Krakowem. Tu pisał, tłumaczył i uczył kolejne pokolenia studentów.

Wybitny poeta i prozaik odszedł 21 marca 2021 roku w wieku 76 lat.

W pierwszą rocznicę śmierci i zarazem Światowy Dzień Poezji (21 marca) o godz. 12.00 odbędzie się  spotkanie przy Drzewie Poezji poświęcone Adamowi Zagajewskiemu.

W programie uroczystości m.in. odsłonięcie pamiątkowej tablicy, przemówienie prezydenta Jacka Majchrowskiego i czytanie poezji.

Wiersze Adama Zagajewskiego przeczytają m.in. Jakub Kornhauser, Ryszard Krynicki i Maja Komorowska, a także licealiści z I liceum im. Bartłomieja Nowodworskiego.

Wydarzenie zakończy ukraińska dumka, którą wykona Dmytro Hołowienko.

Światowy Dzień Poezji w Krakowie

Obchody Światowego Dnia Poezji w Krakowie rozpoczną się już w piątek 18 marca od spotkania wokół poezji ukraińskiej „Miłość do Ukrainy nawet bez kokainy” w Pałacu Potockich.

Tego dnia na platformie Play Kraków będzie dostępny film „Widok Krakowa”, którego bohaterem jest Adam Zagajewski i nagranie wieczornicy, która odbyła się w kościele św. Katarzyny jesienią 2021 roku i była poświęcona mistrzowi.

W poniedziałek na fasadzie Pałacu Potockich wyświetlone zostaną wiersze Adama Zagajewskiego: „Tam, gdzie oddech”, „Widok Delft”, „Prawda”, „To” oraz ***.

Z kolei we wtorek 22 marca odbędzie się rozmowa o przekładach poezji z małych języków z Pauliną Ciucką, tłumaczką i laureatką konkursu na rezydencję literacką w Pałacu Potockich. Do udziału w spotkaniu zaproszeni są twórcy literatury i komiksów oraz tłumacze.

comments powered by Disqus