Wiosna w instytucjach kultury. Premiera w Teatrze Bagatela, rodzinny piknik w ICE Kraków, koncerty i wystawy

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Rodzinny piknik w ICE Kraków, wiosenny koncert w Centrum Kultury Podgórza czy premiera spektaklu „Wesele Figara” w Teatrze Bagatela to tylko niektóre z propozycji przygotowanych przez instytucje kultury. Co jeszcze odbędzie się w pierwszych dniach wiosny? Sprawdźcie!

Dzień Dobry Ukraino! Rodzinny piknik w ICE Kraków

ICE Kraków zaprasza na rodzinny piknik “Dzień Dobry Ukraino!”. 19 marca od godz. 10.00 do 15.00 Centrum Kongresowe przeobrazi się w trzypoziomowy plac zabaw, gwarantujący uczestnikom wyśmienitą zabawę. To doskonała propozycja nie tylko dla dzieci z Krakowa i okolic, ale także najmłodszych gości z Ukrainy.

– Bardzo się cieszymy, że na tę wyjątkową edycję możemy zaprosić także nowych mieszkańców Krakowa przybyłych z Ukrainy. Zależy nam, aby najmłodsi mogli aktywnie spędzić czas w bezpiecznym i atrakcyjnym miejscu – wyznaje Magdalena Doksa-Tverberg, dyrektorka KBF.

Wstęp na rodzinny piknik jest bezpłatny.

Wystawa zapomnianego krakowskiego malarza na Wawelu

Wystawa „Mistrzostwo rysunku. Andrzej Radwański (1711-1762)” to jedna z propozycji kulturalnych Wawelu poświęcona sztuce barokowej, ale w nowoczesnej aranżacji. Prace krakowskiego malarza można oglądać w Centrum Wystawowo-Konferencyjnym od 12 lutego do 15 maja. Przy zakupie dowolnego biletu na inne wystawy wstęp w cenie 1 zł.

Dla tych, którzy chcą poznać bliżej sylwetkę niezwykłego artysty, przygotowano godzinny wykład.

Oprowadzanie tematyczne Studium postaci - Andrzej Radwański prywatnie i zawodowo odbędzie się 25 marca od godz. 12.00 do 13.00.

Baśniowy świat Sindbada w Żydowskim Muzeum Galicji

Żydowskie Muzeum Galicja zaprasza na wystawę ilustracji Julii Koniecznej „Potwory w Oficynie”, którą można oglądać od 6 marca do 5 czerwca.

Przedstawia ona baśniowy świat Sindbada - pełen niesamowitych stworów, magicznych krain, zaklętych księżniczek czy podstępnego Diabła Morskiego. Artystka zilustrowała morską podróż bohatera, znanego nie tylko z “Księgi tysiąca i jednej nocy”, ale także “Przygód Sindbada Żeglarza” autorstwa Bolesława Leśmiana.

Muzeum Narodowe. Jan Matejko i Vilhelm Hammershøi

Wystawa “Bez retuszu. Jan Matejko” to jedna z najnowszych propozycji Muzeum Narodowego. Ekspozycja zbudowana jest wokół opowieści będących tematem ośmiu szkiców akwarelowych i akwarel oraz miniatur Jana Matejki. W dodatku połączona została z prezentacją rekwizytów malarskich czy rysunków. Wystawę można oglądać od 11 marca do 10 lipca w Domu Matejki przy ul. Floriańskiej.

Muzeum Narodowe zaprasza również na wystawę “Vilhelm Hammershøi. Światło i cisza”, która prezentuje twórczość najwybitniejszego duńskiego malarza przełomu XIX wieku.

– Vilhelm Hammershøi wymyka się prostym klasyfikacjom. Z jednej strony jego sztuka odwołuje się do m.in. XVII-wiecznych mistrzów holenderskich, Vermera czy Hoppera. Z drugiej – to malarstwo, w którym nowocześnie myśli się o architektonice obrazu: przestrzeni, sposobie operowania kolorem i światłem. Najbardziej rozpoznawalne motywy w jego twórczości to wnętrza mieszkań, najczęściej tych w Kopenhadze. To wnętrza intrygujące, pojawiają się w nich samotne postacie – najczęściej członkowie rodziny artysty – mówi kuratorka krakowskiej edycji wystawy, Aleksandra Krypczyk-De Barra.

Ekspozycja dostępna jest dla zwiedzających od 4 marca do 8 maja w gmachu głównym MNK.

Koncerty w Centrum Kultury Podgórza

Pierwszy dzień wiosny można przywitać nie tylko odwiedzając wystawy, ale także delektując się muzyką. Centrum Kultury Podgórza zaprasza bowiem na koncert “Wiosna! Ach to Ty!”. Odbędzie się on 21 marca o godz. 17.00, a na scenie zostaną zaprezentowane arie i duety operetkowe oraz musicalowe.

Wykonawcy:

Jolanta Leśniak  – mezzosopran

Dariusz Palonek – tenor

Renata Żełobowska-Orzechowska – akompaniament

Dwa dni później mieszkańcy Krakowa oraz okolic będą mogli uczestniczyć w kolejnym koncercie. “Kobieta po przejściach” to recital poświęcony twórczości Agnieszki Osieckiej z okazji 25. rocznicy jej śmierci.

Wykonawcy:

Dorota Helbin - śpiew

Mateusz Dudek - akordeon

Wojciech Marcinowski – skrzypce

Start 23 marca o godz. 18 w Centrum Kultury Podgórza.

Teatralny marzec w Cricotece

20 marca o godzinie 18.30 w Cricotece zostanie zaprezentowany spektakl taneczny “UWAGA” Teatru O.de.la. To zwycięzca 3. edycji Konkursu Teatru Niezależnego „The Best Off”. Widowisko polega na wyrażeniu treści psychicznych za pomocą form ruchowych, a choreografia stanowi niezwykły eksperyment.

To nie jedyna propozycja teatralna Cricoteki. Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora przygotował także performance taneczny “Perfect man”, który odbędzie się 26 marca o godzinie 18.30. Na deskach teatru wystąpią Anna Jurek, Łukasz Wójcicki oraz Tatiana Cholewa. Artyści będą analizować to, co zostało z Homo Sovieticusa we współczesnych społeczeństwach postkomunistycznych.

“Wesele Figara” - premierowy spektakl w Teatrze Bagatela

Teatr Bagatela przygotował dla widzów spektakl “Wesele Figara”, którego premiera odbędzie się już 26 marca o godz. 19.15. Reżyser Mikołaj Grabowski sięgnął po klasyczny tekst Pierre’a Beaumarchais’ego, który porusza tematykę miłości, wolności i nieodpartej potrzeby decydowania samemu o własnym losie.

„Wesele Figara” przedstawia historię dowcipnego sługi, Figara. Mężczyzna staje do pojedynku z własnym panem o rękę pięknej Zuzanny i dzięki swojej inteligencji zwycięża. Na podstawie jego losów skomponowano jedną z najsłynniejszych światowych oper. Mozartowskie utwory, które zabrzmią w spektaklu, zostały na nowo zaaranżowane przez Krzysztofa Herdzina.

Teatr Łaźnia Nowa zaprasza na "Powrót do Reims"

To jeszcze nie koniec kulturalnych propozycji na pierwsze dni wiosny. Teatr Łaźnia Nowa zaprasza widzów na premierowy spektakl "Powrót do Reims", który odbędzie się w dniach 25-27 marca o godz. 19.00. Sztuka inspirowana książką słynnego francuskiego socjologa Didiera Eribona to rodzaj osobistej spowiedzi i konfrontacji z własnym sumieniem.

Pierwsze dni wiosny w krakowskich teatrach

Stary Teatr oferuje naprawdę szeroki wachlarz możliwości. 26, 27 i 29 marca teatr zaprezentuje “Sen Nocy Letniej” w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego. W spektaklu kreacja świata fantastycznego i jego bohaterów – Oberona, Tytanii i Puka – odbywa się za pośrednictwem wirtualnej rzeczywistości, igrając z fizyczną przepaścią między aktorem a niestabilnie zakodowanym awatarem.

– Aktorzy za pomocą technologii wchodzą do wirtualnego świata, budują pewien rodzaj portalu i nagle możemy obserwować, jak zachowują się ich ciała w rzeczywistości, a jak w świecie wirtualnym – mówi reżyser spektaklu Krzysztof Garbaczewski.

Z kolei w dniach 29, 30 marca oraz 1, 2 kwietnia na deskach teatru zostanie zaprezentowany spektakl “Arianie” w reż. Beniamina M. Bukowskiego. Porusza on tematykę jednego z najbardziej fascynujących ruchów religijnych, intelektualnych i społecznych, jakie działały na naszych ziemiach: wspólnocie Braci Polskich, zwanych przez oponentów arianami. Spektakl “Arianie” odbędzie się również 31 marca, jednakże z napisami w jęz. angielskim.

Teatr Ludowy zaprasza na spektakl “Sąsiedzi”. To psychologiczny, komediowy thriller rozgrywający się w realiach polskiej prowincji. Inscenizacja opowiada historię młodych małżonków, którzy porzucają wielkomiejskie życie i przenoszą się na wieś. Czy odnajdą upragniony spokój?

Spektakl “Sąsiedzi” można zobaczyć w dniach 26, 27 marca oraz 6, 7 kwietnia.

Teatr Nowy Proxima również przygotował dla widzów wiele ciekawych propozycji. Jedną z nich jest spektakl “Kazik, ja tylko żartowałem”, który odbędzie się 25, 26 i 27 marca na Scenie Głównej. To muzyczna inscenizacja o Polsce lat 80. i 90., transformacji, Solidarności, Wałęsie i ówczesnych zmianach społeczno-obyczajowych.

comments powered by Disqus