Weekend w pigułce: Cracow Fashion Week w ICE Kraków, koncerty na rzecz Ukrainy i Lady Pank w Klubie Studio

koncert fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Instytucje kultury przygotowały wiele ciekawych propozycji na nadchodzący weekend. W ICE Kraków rozpocznie się Cracow Fashion Week, a w Nowohuckim Centrum Kultury oraz Filharmonii Krakowskiej zabrzmią utwory dedykowane walczącej Ukrainie. Sprawdźcie, co jeszcze wydarzy się w ten weekend w mieście!

Cracow Fashion Week w ICE Kraków

W najbliższą sobotę, 19 marca, rozpocznie się największe wydarzenie modowe w Małopolsce – Cracow Fashion Week. W programie pokaz dyplomowy Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru oraz finałowa gala. Podczas niej zostaną zaprezentowane najlepsze kreacje absolwentów SAPU oraz kolekcje zagranicznych twórców.

W niedzielę zaś w KSA odbędą się trzy otwarte wykłady, a w Kamienicy Hipolitów zadebiutuje wystawa „Moda inspirowana historią”. W zabytkowych wnętrzach budynku zostaną zaprezentowane najlepsze prace absolwentów SAPU.

– Dla projektantów z całego świata historia stanowi żywy punkt wyjścia do tworzenia nowych kolekcji. My wybraliśmy najciekawsze interpretacje mody historycznej, skupiając się na inspiracjach głównie XIX-wiecznych ze względu na profil Kamienicy Hipolitów – wyznała Anna Franczyk-Witkowska, wykładowczyni KSA: Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru.

Szczegółowy program wydarzenia znajdziecie tutaj.

Kapele Serc dla Ukrainy w Nowohuckim Centrum Kultury

Nowohuckie Centrum Kultury organizuje koncert poświęcony walczącej Ukrainie. „Kapele Serc 2022: Dla Ukrainy" to wydarzenie, które wpisuje się w ogólnopolską akcję zainaugurowaną przez Polską Sekcję Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF.

Podczas koncertu odbędzie się zbiórka datków dla Ukrainy.

Start 20 marca o godz. 17.00.

„Muzyczne mosty" w Filharmonii Krakowskiej

Na wydarzenie dedykowane naszym wschodnim sąsiadom zaprasza także Filharmonia Krakowska. W niedzielę, 20 marca o godz. 18.00 odbędzie się koncert z cyklu „Muzyczne mosty", podczas którego Sinfonietta Cracovia połączy siły z muzykami Filharmonii Krakowskiej. Na scenie zabrzmi m.in. „Kantata kameralna nr 3" (utwór ukraińskiego twórcy Oleha Kywy) oraz polska premiera „Symfonii" na kotły i smyczki Edvarda Mirzoyana.

Wstęp dla wszystkich przybyłych z Ukrainy jest bezpłatny.

Lady Pank w Klubie Studio

W niedzielny wieczór do Krakowa zawita zespół Lady Pank. Koncert muzyków rozpocznie się o godzinie 20.00, jednak nie w Tauron Arenie, jak początkowo zakładano, lecz w Klubie Studio. Trasa koncertowa nosi nazwę „LP40" na cześć 40-lecia działalności zespołu.

Wschód Bar zaprasza na ukraińską ucztę

19 i 20 marca mieszkańcy Krakowa i turyści będą mogli spróbować ukraińskiej kuchni. Wschód Bar zaprasza na Ukraiński Weekend dla Ukrainy. W stworzenie tradycyjnego, ukraińskiego menu zaangażowały się nie tylko osoby pracujące w lokalu, ale także uchodźcy.

– W lepieniu pielmieni pomagają nam bliscy jednej z naszych kucharek. Rodzinie udało się przybyć kilka dni temu do Krakowa z Kijowa. Cały nasz zespół jest głęboko poruszony wojną w Ukrainie i angażujemy się w pomoc z całych naszych sił. Zysk ze sprzedaży w dniach 19- 20 marca przekażemy na pomoc naszym braciom i siostrom w Ukrainie – wyjaśnia Dominika Grabowska, właścicielka Wschód Baru.

Weekend w Teatrze Słowackiego

Teatr Słowackiego zaprasza widzów na dwa wyjątkowe spektakle. 18, 19 i 20 marca na scenie MOS będzie można zobaczyć „Opowieść wigilijną" w reż. Jakuba Krofty oraz Marii Wojtyszko.

– To ważny i mądry spektakl, który uwrażliwia na sztukę i drugiego człowieka. To godzina świetnej zabawy i humoru dla dzieci, jak i dla rodziców. Ta poruszająca opowieść o przemianie jest niezwykłą lekcją empatii. Pełna optymizmu bajka, piękna wizualnie i muzycznie zabierze dzieci i dorosłych w świat magiczny – informują twórcy spektaklu.

W weekend zostanie także zaprezentowany spektakl „Pani Bovary. Możliwa historia" w reż. Gosi Jakubowskiej Raczkowskiej. Bohaterką tragedii jest Emma Bovary – żona, matka, kobieta, która realizuje potrzeby społeczeństwa, nierzadko ufając, że to jej własne potrzeby.

Sztukę można zobaczyć w dniach 18-19 marca na Scenie Domu Machin.

Twórca Grupy Filmowej Darwin w Teatrze Łaźnia Nowa

18, 19 i 20 marca Teatr Łaźnia Nowa zaprasza na spektakl „Lem vs. P.K. Dick" reż. Mateusza Pakuły. To sztuka opierająca się na twórczości i biografii dwóch pionierów literatury science-fiction – Stanisława Lema oraz Philipa K. Dicka. Czy słynni pisarze kiedykolwiek się spotkali? Jak potoczyła się ich relacja? Na te i inne pytania widzowie znajdą odpowiedź oglądając spektakl „Lem vs. P.K. Dick".

Warto zaznaczyć, że w rolę Stanisława Lema wciela się twórca Grupy Filmowej Darwin – Jan Jurkowski. Natomiast Philipa K. Dicka kreuje Tomasz Schuchard.

Okupowany Wawel – spacer po królewskim wzgórzu

Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza mieszkańców Krakowa i turystów na sobotni spacer po wawelskim wzgórzu. Tematem przewodnim jest okupowany Wawel, a wydarzenie to towarzyszy wystawie „Niechciana stołeczność. Architektura i urbanistyka Krakowa w czasie okupacji niemieckiej 1939–1945". Start 19 marca o godz. 11.00.