Moda inspirowana przeszłością. Wystawa w Kamienicy Hipolitów połączy współczesność z historią

Kamienica Hipolitów fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

„Moda inspirowana przeszłością” to wystawa współczesnych ubiorów w ramach tegorocznego Cracow Fashion Week. Najciekawsze dzieła absolwentów SAPU zostaną umieszczone w historycznych wnętrzach Kamienicy Hipolitów.

– Dla projektantów z całego świata historia stanowi żywy punkt wyjścia do tworzenia nowych kolekcji. My wybraliśmy najciekawsze interpretacje mody historycznej, skupiając się na inspiracjach głównie XIX-wiecznych ze względu na profil Kamienicy Hipolitów – mówi Anna Franczyk-Witkowska, wykładowczyni KSA: Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru.

Dialog z przeszłością

Realizacje absolwentów SAPU umieszczone we wnętrzach historycznej Kamienicy Hipolitów stworzą nietypową ekspozycję. Będą nowoczesne, ale mocno osadzone w historii, dzięki czemu wykreują inspirujący dialog z przeszłością.

– Te wnętrza będą tak zaaranżowane, że widzowie odniosą wrażenie podróży do przeszłości – dodaje Anna Franczyk-Witkowska.

Wystawa w Kamienicy Hipolitów nie tylko będzie pełniła funkcję dekoracyjną, ale i spróbuje wejść w głębszą relację z przeszłością. Zwiedzający zobaczą, w jaki sposób moda podchodziła do kształtu kobiecego ciała oraz kształtowała rolę kobiety w społeczeństwie. Ekspozycja podejmie także dyskusję z tym, co jest charakterystyczne dla danej płci.

Moda częścią życia

– Projekty stawiają pytania. Czy my możemy mówić o ubiorach, że są stricte męskie czy damskie? Oczywiście w XIX wieku ten podział był bardzo mocno zaakcentowany w ubiorze. Nie było wątpliwości. Współcześnie jest inaczej i coraz więcej elementów damskich przechodzi do mody męskiej, bo kobiety już wcześniej pożyczyły od mężczyzn sporo detali – wyjaśnia Anna Franczyk-Witkowska.

Twórcy ekspozycji chcą, by każdy odbiorca znalazł w niej coś dla siebie.

– Bo moda dotyka nas wszystkich, nawet jeżeli ktoś kwestionuje to, że moda jest częścią jego życia – dodaje w rozmowie z LoveKraków.pl Anna Franczyk-Witkowska.

Wystawę „Moda inspirowana przeszłością” można oglądać od 20 marca do 3 kwietnia w Kamienicy Hipolitów przy placu Mariackim 3.

Ekspozycja powstała we współpracy z Muzeum Krakowa w ramach Cracow Fashion Week, który rozpocznie się już 19 marca. Szczegółowy program wydarzenia znajdziecie tutaj.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus