Straż graniczna rozbiła polsko-czeski gang

fot. straż graniczna/mat.prasowe

Funkcjonariusze Karpackiego Oddziału SG wspólnie z funkcjonariuszami śląskiego CBŚP oraz czeskimi celnikami z Frydka Mistka rozbili międzynarodową zorganizowaną grupę przestępczą, która zajmowała się produkcją i sprzedażą metamfetaminy. Mundurowi zlikwidowali kanał przerzutowy prekursorów narkotykowych z Polski do Czech.

Śledztwo prowadzi Śląski Wydział Prokuratury Krajowej. Podczas działań funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 2 mln tabletek zawierających pseudoefedrynę lub syntetyczne opioidy, przejęli marihuanę, amfetaminę, 3 jednostki broni palnej, w tym pistolet maszynowy z tłumikiem, oraz różnego rodzaju amunicję. Zlikwidowali również 4 kompletne linie służące do produkcji metamfetaminy.

Od kilku miesięcy funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej z siedzibą w Nowym Sączu oraz policjanci z Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Śledczego Policji rozpracowywali międzynarodową grupę przestępczą zajmującą się wprowadzaniem do obrotu lekarstw z pseudoefedryną, które następnie wykorzystywane były do produkcji metamfetaminy.

– W trakcie prowadzonego śledztwa ustalono, iż farmaceutyki z pseudoefedryną w głównej mierze trafiały do czeskich producentów metamfetaminy, zwłaszcza z regionu śląsko-morawskiego, którzy gotowy już produkt rozprowadzali zarówno na terenie swojego kraju, jak i przemycali z powrotem do Polski. Z uwagi na międzynarodowy zasięg działania tej grupy polscy funkcjonariusze współpracowali z czeskimi celnikami z Frydka Mistka – informuje chor. SG Michał Tokarczyk z Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu.

Efekt współpracy: zatrzymanie po obu stronach granicy łącznie 11 osób (6 Czechów i 5 Polaków), doprowadzone do prokuratury zostały 3 osoby.

– W Polsce działania przeprowadzono na terenie województwa małopolskiego i mazowieckiego. W trakcie akcji zabezpieczono ponad 2 mln tabletek zawierających pseudoefedrynę lub syntetyczne opioidy, narkotyki w postaci marihuany i amfetaminy, szereg odczynników służących do produkcji narkotyku, 3 jednostki broni palnej, w tym pistolet maszynowy z tłumikiem domowej produkcji wraz z magazynkami i kilkaset szt. amunicji różnego kalibru. Na terenie Czech zlikwidowano 3 kompletne linie mogące służyć do produkcji metamfetaminy, przy czym w dwóch odbywała się właśnie produkcja tego narkotyku. Czwartą linię funkcjonariusze odkryli w woj. małopolskim. Przeprowadzone czynności doprowadziły również do ustalenia dwóch magazynów, które służyły do przechowywania nielegalnych farmaceutyków – relacjonuje Tokarczyk.

Na poczet grożących kar zabezpieczono pieniądze należące do podejrzanych – prawie milion koron czeskich, ponad 1,5 tys. euro oraz 35 tys. zł.

Są zarzuty

W toku śledztwa prowadzonego pod nadzorem Śląskiego Zamiejscowego Wydziału do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach ustalono, że od 2016 roku członkowie gangu mogli wprowadzić do obrotu ponad 32 tys. opakowań tabletek zawierających pseudoefedrynę lub syntetyczne opioidy, o wartości prawie 2 mln zł. Z kilkudziesięciu tysięcy opakowań można wyprodukować co najmniej 32 kg metamfetaminy, której czarnorynkowa wartość oscyluje w granicach 6 mln zł.

W Śląskim Zamiejscowym Wydziale do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach 7 podejrzanym przedstawiono zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej czy przestępstwa narkotykowe. Sześciu podejrzanym, którzy zostali zatrzymani na terenie Polski grożą kary co najmniej 3 lat pozbawienia wolności, a tym, wobec których orzekać będzie sąd czeski – co najmniej 10 lat.