Święto Wandy. Folkowe równouprawnienie

Joanna Słowińska fot. mat.prasowe Teatru Łaźnia Nowa
Święto Wandy na Bulwar(t)cie Sztuki. Już 20 lipca rozpocznie się cykl koncertów kobiet-muzykantek.

Dawniej kobiecie obdarzonej muzycznym talentem o wiele trudniej było przebić się ze swoim głosem wśród grających i śpiewających mężczyzn. W związku z „folkowym równouprawnieniem” podczas Święta Wandy zaprezentują się artystki z pogranicza muzyki źródeł i nurtu world music.

Na dobry początek – Joanna Słowińska. Artystka wraz z zespołem Muzykanci i solowymi projektami koncertowała w większości krajów Europy, USA, Ameryki Południowej i Azji.

– Pieśń ludowa to przekaz przeszłych pokoleń. Wspólne śpiewanie, radosne i wyrażające trwogę, jednoczące i określające człowieka względem innych ludzi i względem Boga to najpełniejszy byt pieśni – mówi Słowińska.

Poza Joanną Słowińską w kolejnych tygodniach wakacji usłyszymy Laboratorium pieśni, Same Suki, Olę Bilińską z Babadag oraz zespół Mehehe.

Koncerty, filmy, potańcówka

W tym tygodniu nad zalewem Nowohuckim Capella Cracoviensis zaprosi na warsztaty śpiewu (wtorek, 16 lipca) czy spotkanie ze „Śpiewnikiem domowym” Moniuszki w środę. Natomiast w niedzielę, 21 lipca, zagra koncert „Septet Es –dur” Ludwiga van Beethovena w cyklu „Na ramionach gigantów”.

W czwartkowym cyklu filmowym odbędzie się pokaz filmu Olgi Chajdas pt. „Nina”, przed seansem zaplanowano spotkanie z reżyserką i aktorkami, które zagrały w filmie: Katarzyną Gniewkowską oraz Aną Nowicką. W niedzielę natomiast pokaz filmu Andrieja Zwiagincewa „Lewiatan”.

Dodatkowo na Bulwar(t)cie można wziąć udział w warsztatach rodzinnych, sąsiedzkim śpiewaniu, piątkowej potańcówce i zajęciach sportowych.

Kierunek: Nowa Huta

Bulwar(t) Sztuki rozpoczął się 1 lipca. W tym roku upływa pod znakiem dwóch rocznic: 70-lecia Nowej Huty i 15-lecia Łaźni Nowej.

– Jednym z głównych wątków są kobiety. Chcemy podkreślić ich rolę w budowaniu Nowej Huty, przybliżyć ich życie i marzenia, które towarzyszyły im w pierwszych momentach życia w tym miejscu – mówiła podczas czerwcowej konferencji zapowiadającej wydarzenie Małgorzata Szydłowska, zastępca dyrektora Teatru Łaźnia Nowa.

comments powered by Disqus