Szynwałd: do tej biblioteki można przyjść nie tylko po książkę

fot. http://www.szynwald.pl/biblioteka
Biblioteka Publiczna w Szynwałdzie (gmina Skrzyszów, koło Tarnowa) swoim wyglądem nie przypomina żadnego innego obiektu tego typu. Projekt budynku został doceniony przez serwis internetowy poświęcony architekturze. Obiekt zajął trzecie miejsce w konkursie na Bryłę Roku 2014.

Wielofunkcyjna biblioteka w Szynwałdzie powstała m.in. dzięki funduszom pochodzącym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Programu Wieloletniego Kultura+ (Priorytet Biblioteka+ Infrastruktura Bibliotek), który wyłożył na to przedsięwzięcie milion złotych. 240 tysięcy gmina otrzymała od Samorządu Województwa Małopolskiego w ramach programu Małopolska Biblioteka+.

Atrakcyjny budynek przyciąga rzesze gości

– Od momentu otwarcia, czyli od listopada 2014 roku, do dziś odwiedziły nas 4692 osoby. Jest to liczba łączna czytelników i osób uczestniczących w kursach i imprezach – mówi Anna Mądel z Biblioteki Publicznej w Szywałdzie.

Nowy budynek wzbudza wielkie zainteresowanie wśród mieszkańców. – Notujemy wzrost czytelnictwa i osób odwiedzających bibliotekę. Obecnie nasza działalność to nie tylko wypożyczanie książek, ale również organizacja różnych imprez kulturalnych – dodaje. Wśród nich można odnaleźć kursy tańca, warsztaty z ogrodnictwa, florystyki i ziołolecznictwa oraz przedstawienia teatralne.

– Budynek jest nowoczesny, ale dobrze wkomponowany w otoczenie, nie razi. Na tle innych bibliotek w gminie i okolicy robi wrażenie. Na pewno w całej Polsce, zwłaszcza w miastach, są zdecydowanie nowocześniejsze biblioteki, ale nasza znajduje się na wsi, gdzie standardem jest ciasny budynek i zagrzybione ściany, choć i to się powoli zmienia – mówi Mądel.

Jedna z najnowocześniejszych bibliotek w Polsce

Dwukondygnacyjny obiekt składa się z przeszklonego parteru i piętra przykrytego dwupasmowym, popielatym dachem. Bryła wygina się w połowie swojej długości. Parter, przedzielony dużymi przeszkleniami, otwiera się na plac, gdzie znajdują się miejsca siedzące.

Obiekt składa się z dwóch elementów funkcjonalnych: części bibliotecznej oraz sali wielofunkcyjnej z zapleczem. W pierwszej z nich pomieszczenia są otwarte i przenikają się wzajemnie. Znajdują się tutaj: wypożyczalnia książek, czytelnia czasopism, enklawa dla dzieci, czytelnia multimedialna, a także oddzielna czytelna tradycyjna i pracownia komputerowa. Na piętro prowadzą szerokie schody. Sala wielofunkcyjna to duże, wysokie na dwie kondygnacje pomieszczenie, które może pomieścić w jednej chwili do 150 osób.

Projekt jednej z najnowocześniejszych bibliotek w Polsce powstał w biurze Kucia Tyczyński Pracowni Architektonicznej. Okazuje się, że biblioteka nie musi funkcjonować w mało atrakcyjnym lub po prostu typowym budynku.