Tadeusz Trzmiel: Inwestujemy w zieloną energię

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

– Chcemy produkować czysty wodór, który później będzie wykorzystywany do napędzania autobusów komunikacji miejskiej – mówił w środę Tadeusz Trzmiel, prezes Krakowskiego Holdingu Komunalnego.

W Centrum Kongresowym ICE przez dwa dni odbywa się Polski Kongres Przedsiębiorczości, w którym bierze udział blisko 2,5 tysiąca uczestników ze świata nauki, biznesu, samorządu oraz parlamentarzystów i przedstawicieli administracji rządowej. Wydarzenie jest platformą wymiany wiedzy eksperckiej oraz zdobytego doświadczenia.

Miejskie spółki produkują energię

Swoim doświadczeniem, w imieniu największych miejskich spółek zrzeszonych w Krakowskim Holdingu Komunalnym dzielił się prezes Tadeusz Trzmiel. – Wspólnie produkujemy zieloną energię i zielone ciepło, które dostarczamy do 70 procent mieszkańców Krakowa – stwierdził. – To efekt zaangażowania Wodociągów Miasta Krakowa, MPEC-u, MPK oraz MPO, które co prawda nie znajduje się w grupie podatkowej, ale ściśle współpracuje dla dobra mieszkańców – dodał.

Szef KHK przypomniał uczestnikom kongresu, że Kraków jeszcze przed laty znajdował się na niechlubnej pozycji w Unii Europejskiej pod względem jakości powietrza. – Dziś ten problem już właściwie znika. Od września 2019 roku obowiązuje zakaz ogrzewania obiektów paliwem stałym. Decyzja sejmiku, która została podjęta na wniosek prezydenta Jacka Majchrowskiego, przynosi spodziewane efekty – zaznaczył.

Od 1 lipca 2021 roku Kraków kupuje zieloną energię

Tadeusz Trzmiel podkreślił, że do poprawy jakości powietrza nie przyczynił się tylko obowiązujący zakaz palenia węglem czy drewnem, ale również szeroki proces inwestycyjny prowadzony przez miejskie spółki: wymiana taboru komunikacji miejskiej, rozbudowa sieci ciepłowniczej, modernizacja oczyszczalni ścieków oraz powstanie Ekospalarni, która funkcjonuje już od pięciu lat.

– Nie skupiamy się tylko na tych aspektach. Inwestujemy w nowoczesne technologie i ekologiczne rozwiązania, które pozwolą jeszcze bardziej dbać o jakość powietrza oraz ochronę środowiska. Od 1 lipca Kraków kupuje wyłącznie zieloną energię, którą zaopatrujemy autobusy elektryczne, tramwaje, szkoły, przedszkola, muzea oraz wszystkie inne miejskie instytucje – mówił podczas eksperckiego panelu Tadeusz Trzmiel.

KHK: Wodór ma napędzać miejskie autobusy

Zdradził, że Krakowski Holding Komunalny chce produkować wodór, który będzie wykorzystywany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. – To spowoduje, że transport miejski będzie zeroemisyjny. W ciągu najbliższych dwóch lat przeprowadzimy wspólnie z naszym krakowskim przewoźnikiem pilotażowy program z wykorzystaniem 15 autobusów wodorowych. Docelowo w 2026 roku po ulicach Krakowa powinno poruszać się 150 takich pojazdów – zapewniał Tadeusz Trzmiel.

Część środków potrzebnych na przeprowadzenie inwestycji ma pochodzić z Unii Europejskiej. – Aplikujemy o środki europejskie z programów „Łącząc Europę” oraz „Innowacyjna Europa” bezpośrednio w Komisji Europejskiej, aby przyspieszyć realizację tych działań – podsumował.