Tak dziś wygląda Wisła. Fala dopiero nadchodzi [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Na wodowskazie na Bielanach stan Wisły przekracza o ponad metr stan ostrzegawczy. IMGW przewiduje, że fala kulminacyjna dotrze do Krakowa dopiero w najbliższy poniedziałek. Można się wówczas spodziewać lokalnych podtopień.

Obecnie stan wody na wodowskazie Bielany wynosi 482 cm. Oznacza to przekroczenie o ponad metr stanu ostrzegawczego – dlatego też od wczorajszego wieczora obowiązuje w Krakowie pogotowie przeciwpowodziowe.

W najbliższym czasie powinniśmy się spodziewać wzrostu stanu wód. – Na Wiśle powyżej Krakowa tworzy się obecnie fala wezbraniowa z uchodzących do Wisły rzek Przemszy, Skawy, Soły czy Skawinki. Prognozujemy w Krakowie dalsze wzrosty stanu wody, do kulminacji, która może wynieść 586 cm w poniedziałek 25 września – zapowiada Dariusz Witkowski, hydrolog Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Jak mówi, stan alarmowy w Bielanach to poziom 520 cm. Wisła przekroczy go więc o ponad 60 cm. – W takiej sytuacji możliwe są lokalne podtopienia – mówi hydrolog.

Wiele interwencji

Informacje są na bieżąco przekazywane do Rządowego Centrum Bezpieczeństwa i Wojewódzkich Centrów Zarządzania Kryzysowego.

Do godziny 12 straż pożarna interweniowała w Małopolsce 281 razy. W 158 przypadkach strażacy usuwali wodę z podtopionych budynków i posesji, 60 razy udrażniali przepusty, 30 przypadków dotyczyło podmytych i powalonych drzew.

Po całej nocy intensywnego deszczu opady w Małopolsce częściowo ustąpiły, co poprawiło sytuację. Niestety, od nocy z piątku na sobotę prognozowane są kolejne duże opady, co znów przyczyni się do wzrostu stanu wód.

comments powered by Disqus