Podróż do XVIII-wiecznego Białegostoku prosto ze sceny Teatru Ludowego. Balet Cracovia Danza zaprasza na premierę spektaklu „Pierwsze baletu początki – w operalni Hetmanowej”.
Wielki bal na dworze Branickich, popisy mistrzów, rekonstrukcja lekcji tańca. To wszystko zobaczymy w premierowym spektaklu Baletu Cracovia Danza, który 16 listopada odbędzie się w Teatrze Ludowym i będzie transmitowany w internecie (godz. 20.00) na kanale Fundacji Pro Anima w serwisie YouTube.
W stylu francuskim
Za choreografię przedstawienia odpowiadają Romana Agnel i Dariusz Brojek. Tancerzom będzie towarzyszyła muzyka na żywo w wykonaniu Zespołu Instrumentów Dawnych „Intrada” pod kierunkiem Anny Śliwy.
– Nasz spektakl opowiada historię powstania szkoły i zespołu baletowego w operalni hetmanowej Izabeli Branickiej. Wyszkoleni przez tancmistrza Antonio Puttiniego uczniowie prezentują się w spektaklu baletowym, na który składa się ówczesny repertuar taneczny w stylu francuskim, zapisany systemem notacji J. A. Feuilleta – mówi Romana Agnel, dyrektor Baletu Dworskiego Cracovia Danza.
Dzięki mecenatowi Izabeli i Klemensa Branickich powstała szkoła baletowa kształcąca rodzimych tancerzy zawodowych i mógł być prezentowany XVIII-wieczny repertuar baletowy, w tym „Wykwintna Europa” Andre Campry’ego.
Za kulisami
XVIII wiek był ważnym czasem dla polskiego baletu. Na dworach polskich magnatów i na dworze królewskim w Warszawie zaczęły powstawać pierwsze zawodowe zespoły baletowe, do których przyjmowano dzieci z różnych warstw społecznych. Jednym z ważniejszych takich ośrodków był dwór Branickich w Białymstoku.
Taneczne przedstawienie Cracovii Danzy wypełnią tańce takie jak menuet, allemande, courante, sarabanda, gigue, gawot czy folia, do muzyki popularnych wówczas kompozytorów, m.in. Corellego, Boccheriniego czy Lully’ego. W trakcie zabrzmi również „Polonez G-dur” Macieja Radziwiłła czy fragmenty słynnego w tamtym czasie baletu „L’Europe Galante” („Wykwintna Europa”).
Spektakl „Pierwsze baletu początki – w operalni Hetmanowej” będzie miał swoją premierę w ramach 10. Festiwalu Sztuk Dawnych w Białymstoku. Wydarzenie z powodu sytuacji epidemiologicznej i – w nawiązaniu do tytułu patronki festiwalu – kasztelanowej krakowskiej, odbędzie się w Teatrze Ludowym w Krakowie.