Wraca akcja „Książka na telefon”. Pomóż księgarniom przetrwać trudny czas

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
„Nie będziemy ukrywać: jest źle”. Sytuacja księgarń stacjonarnych jest trudna, ale każdy może pomóc im przetrwać ten trudny czas. Ruszyła druga odsłona akcji „Książka na telefon”.

Przepis na pomoc jest prosty. Jak zamówić książkę? Wystarczy wybrać księgarnię z listy, skontaktować się z nią mailowo, telefonicznie lub przez media społecznościowe i poinformować, że chodzi o akcję „Książka na telefon”. Można zapytać o interesujący tytuł czy też poprosić o rekomendację księgarzy (w grę wchodzi nawet transmisja live z księgarni).

Inicjatorem akcji jest dystrybutor książek OSDW Azymut. Co ważne, udział biorą w niej wszystkie chętne księgarnie stacjonarne, niezależnie od współpracy handlowej z dystrybutorem.

Szansa na przetrwanie

W Krakowie można w ten sposób wesprzeć ponad 20 księgarń (pełna lista znajduje się na końcu artykułu). To m.in. Księgarnia pod Globusem, De Revolutionibus Books&Cafe, Massolit Books & Cafe czy Antykwariat Abecadło.

– Nie będziemy ukrywać: jest źle. Od kilku tygodni księgarnie stacjonarne w całej Polsce znów świecą pustkami. Bez czytelników jest tam smutno, ponuro i niepokojąco. Bo niepewny i niepokojący jest też los księgarń – drugi lockdown to kolejne zagrożenie dla książki, dla księgarń, dla autorów, dla wydawców, dla kultury – piszą inicjatorzy akcji.

Zaznaczają, że każda kupiona książka to szansa na przetrwanie tych miejsc, ale również wsparcie dla autorów i wydawców.

Księgarnie mogą tego nie przetrwać

W 12 krakowskich księgarniach pojawiły się też półki z książkami objętymi patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Krakowskie Biuro Festiwalowe apeluje, by wspierać lokalne księgarnie również poprzez wynajmowanie półek patronackich jako promocyjnych przestrzeni.

Na półkach znajdziemy m.in. debiuty Barbary Sadurskiej czy Olgi Hund, nowe książki Wita Szostaka i Zośki Papużanki, biografie Olgi Boznańskiej autorstwa Angeliki Kuźniak czy Marii Jaremianki autorstwa Agnieszki Daukszy oraz monografię Jacka Olczyka o kuluarach dwóch wieków literackiego życia w Krakowie.

Niepokojące dane

Już wiosną tego roku dystrybutor książek Azymut alarmował, że w Polsce z powodu epidemii koronawirusa może upaść nawet 40 procent księgarń. To wyniki badania przeprowadzonego od 17 do 22 marca 2020 roku wśród właścicieli 100 księgarń stacjonarnych działających na terenie całego kraju.

Warto dodać, że księgarnie to już nie tylko sklepy z książkami. W ubiegłym roku zorganizowały co najmniej 1000 bezpłatnych wydarzeń literackich dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. To najczęściej małe rodzinne firmy, które – w przeciwieństwie do sieci księgarń – ze względu na drastyczny spadek sprzedaży książek nie przetrwają drugiej fali epidemii i lockdownu.

– Zdajemy sobie sprawę, że obecny kryzys dotyka nas wszystkich, ale jeśli planujesz kupić książki – zamów je w najbliższym czasie w lokalnej księgarni. To najlepszy sposób na wsparcie tych miejsc. Bądźmy razem w tym trudnym czasie - jeśli nie możesz pozwolić sobie na zakup książek, poinformuj o naszej akcji swoich bliskich, przyjaciół, znajomych – apeluje OSDW Azymut.

Lista krakowskich księgarń biorących udział w akcji „Książka na telefon”

Księgarnia pod Globusem (ul. Długa 1)

Café Nowa Księgarnia (os. Zgody 7)

Księgarnia Książkoteka (ul. Rajska 3)

Księgarnia i Kawiarnia Podróżnicza Bonobo (Mały Rynek 4)

De Revolutionibus Books & Café (ul. Bracka 14)

Księgarnia Spółdzielni Ogniwo (ul. Smolki 11A)

Księgarnia Karakter (ul. Tarłowska 12)

Antykwariat Abecadło (ul. Kościuszki 18)

Fankomiks, ul. Batorego (ul. Batorego 2)

Główna Księgarnia Naukowa (ul. Podwale 6)

Księgarnia PWM (al. Krasińskiego 11A)

Massolit Books & Café (ul. Felicjanek 4)

Szafa Pełna Książek, ul. Krakusa 7

Księgarnia Akademicka, ul. św. Anny 6

Księgarnia CUD, Mały Rynek 4

American Bookstore, ul. Sławkowska 24A

Księgarnia Znak, ul. Szujskiego 12

Lista księgarń z całej Polski biorących udział w akcji jest dostępna TUTAJ.

comments powered by Disqus