Targi, choinka, dekoracje. Świąteczny Kraków już od dziś

Targi Bożonarodzeniowe fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Od soboty w Krakowie będzie już można poczuć świąteczną atmosferę. Wieczorem na Rynku Głównym zostaną oficjalnie otwarte Targi Bożonarodzeniowe, a na stojącej w pobliżu choince zapalone zostaną lampki. Dekoracje świąteczne rozbłysną również w innych częściach miasta.

W tym roku targi potrwają od 25 listopada do 26 grudnia, a część stoisk ze świątecznymi produktami pozostanie na rynku aż do 8 stycznia. Targi Bożonarodzeniowe nawiązują do handlowych tradycji Rynku Głównego i od ponad ćwierćwiecza na stałe wpisały się w pejzaż Krakowa.

W targach weźmie udział ok. 60 wystawców z Małopolski, ale także z innych regionów oraz z zagranicy, m. in. z Litwy, Słowacji, Ukrainy, Węgier czy Wielkiej Brytanii, którzy sprzedawać będą m.in. sery i kiełbasy słowackie, węgierskie kołacze, lwowskie upominki oraz litewską biżuterię z tkanin i drewna a także rękodzieło z lnu i wełny.

Ozdoby w całym mieście

Na Rynku stoi już choinka, na której o 17.30 zostaną po raz pierwszy zapalone lampki. To jednak tylko część przygotowanych na ten rok dekoracji. Miasto zapowiada, że możemy się spodziewać wielu inspiracji z polskiej sztuki ludowej.

Oprócz trzech choinek (na Rynku Głównym, placu Wszystkich Świętych i placu Centralnym), na ulicach pojawią się też duże, trzymetrowe bańki.

Specjalna świąteczna animacja będzie wyświetlana na fasadzie Wieży Ratuszowej oraz na rondzie Mogilskim. Iluminacja zostanie również zamontowana na najważniejszych krakowskich mostach i estakadach. Podświetlone zostaną mosty Zwierzyniecki, Dębnicki, Grunwaldzki, Piłsudskiego, Powstańców Śląskich, a także estakada nad al. 29 Listopada.

W uzupełnieniu dekoracji w przestrzeni miejskiej pojawią się szopki krakowskie. Będzie można je zobaczyć w pięciu miejscach: na placu Szczepańskim i placu Marii Magdaleny, na Plantach (przy Barbakanie i przy Filharmonii) oraz przy ul. Powiśle 11. W ten sposób tegoroczna dekoracja połączy motywy świąteczne, krakowskie i regionalne.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto