Taśma bagażowa zamiast ruchomych schodów przy dworcu

Niedziałające schody przy dworcu autobusowym fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Montaż taśmy bagażowej – w ten sposób radny Łukasz Wantuch chce rozwiązać problem niedziałających ruchomych schodów prowadzących na dworzec autobusowy.

Samorządowiec przypomina, że w projekcie budżetu Krakowa na przyszły rok nie została ujęta inwestycja remontu ruchomych schodów przy Małopolskim Dworcu Autobusowy. Urządzenie w tym miejscu nie działa już kilka lat.

Schody trzeba zrobić od nowa

– Przebudowa schodów pochłonie kilka milionów złotych, bo trzeba je zrobić praktycznie od nowa, w tym wybudować zadaszenie – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl.

W podobny sposób wypowiedział się w wywiadzie prezydent Jacek Majchrowski: – Niestety mamy do czynienia z błędem projektanta popełnionym już na samym początku. Teraz nie wystarczy, że wybudujemy zadaszenie, trzeba przebudować całą konstrukcję, a to będzie trochę kosztowało. Potrzebujemy nowy projekt, aby móc przeprowadzić remont z prawdziwego zdarzenia.

Taśma bagażowa

Łukasz Wantuch twierdzi, że ma inny sposób, jak poprawić komfort osób, które chcą korzystać z dworca autobusowego. – Proponuję stworzenie taśmy bagażowej, która jest stosowana w wielu miejscach na świecie. Identyczne rozwiązanie znajduje się w Polsce, na przykład we Wrocławiu – podkreśla.

 Wylicza, że zaletą tego rozwiązania są niższe koszty inwestycji niż w przypadku budowy ruchomych schodów. Mechanizm nie generuje również wysokich kosztów utrzymania. – Osoby wchodzą normalnie po schodach, ale odpada problem ciężkiego bagażu. W drugą stronę, z góry na dół, wystarczy zwykła stalowa rampa, gdzie trzymając bagaż za uchwyt można powoli zsunąć go w dół w sposób kontrolowany dzięki sile grawitacji – mówi.

Co z osobami, które mają problemy z poruszaniem się? Radny tłumaczy, że tuż przy schodach znajduje się winda, ale należałoby ją codziennie czyścić, aby użytkowanie było bardziej komfortowe.

– Zamiast kilku milionów wydajemy kilkaset tysięcy złotych a problem zostaje rozwiązany – dodaje Łukasz Wantuch.