Teatr Kto przejmie władzę nad rynkiem Podgórskim

W repertuarze nie zabrakło spektaklu "Peregrinus" fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
W najbliższy wtorek rynek Podgórski opanuje Teatr Kto. Od godziny 17.00 zobaczymy trzy plnerowe spektakle. Wstęp wolny.

Widzowie zobaczą aż cztery przedstawienia: „Drom – ścieżkami Romów”, „Ławka”, „Peregrinus” i „Kochankowie”.

Śladami Romów

Teatralne spotkanie rozpocznie się o 17.00 spektaklem „Drom – ścieżkami Romów”. – W ramach nowego cyklu inicjatyw artystycznych Teatr Kto i przyjaciele opanują przestrzeń Podgórza, aby zabrać widzów w świat romskiej tułaczki, ucieczki i szukania swojego miejsca na świecie – zachęca Teatr Kto.

Romowie, Cyganie, Kalderasze, Lowarzy, Polska Roma, Bergitka Roma… To o nich będzie ta poetycko-filozoficzna opowieść. Co ciekawe, teatr zaprezentuje przedstawienie bez słów. Osią narracyjną będzie muzyka romska z różnych krajów świata – swing, brzmienie skrzypiec, czardasz i flamenco.

Po tym, jak zakończy się wędrówka śladami Romów, zobaczymy sztukę „Ławka” będącą połączeniem teatru ruchu i współczesnego tańca.

– To zabawna opowieść o spotkaniu dwóch obcych sobie osób w przestrzeni miejskiej. Początkowy dyskomfort spowodowany obecnością niechcianego „sąsiada”, ukradkowe spojrzenia i wzajemna niechęć przekształcają się w coraz bardziej absurdalne sytuacje, które doprowadzają do nieoczekiwanego finału – informuje teatr.

Historia Everymana i show pełne ognia

O 19.00 rozpocznie się natomiast jeden z najbardziej znanych spektakli Teatru Kto, który nieraz można było zobaczyć w różnych miejscach Krakowa. Mowa oczywiście o „Peregrinus”, inspirowanym twórczością poetycką T.S. Eliota. Sztuka pokazuje jeden dzień z życia człowieka XXI wieku – Everymana, którego życie jest zawieszone między domem a pracą w korporacji. Przedstawienie nie ma tekstu, ale w jego trakcie usłyszymy kompozycje autorów muzyki filmowej i popularnej, rap i pop.

Ostatnią propozycją tego dnia będzie sztuka „Kochankowie” Teatru Ognia Mandragora. Widowisko rozpocznie się o godzinie 20.00. To opowieść o miłości dwojga kochanków i niemożności wzajemnego okazania uczuć we właściwym czasie. Podczas trwającego przez pół godziny spektaklu nie zabraknie efektów ogniowych, niezwykłej choreografii czy ekspresyjnej gry aktorów.

Teatr czeka na siedzibę

Przypomnijmy, że teatr czeka na nową siedzibę. We wrześniu rusza przebudowa dawnego kina „Wrzos”, które zostanie zaadaptowane na potrzeby teatru.

Budynek ma mieć docelowo trzy kondygnacje. Będzie się składał z zachowanej, XIX-wiecznej elewacji frontowej z przeszklonym foyer. Oprócz tego zostanie zachowana tylna, historyczna absyda. Zakończenie budowy wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie planowane jest na 31 grudnia 2020 roku.

Koszt przebudowy XIX-wiecznego budynku to prawie 14 mln zł. Powstaną tu m.in. części biurowe, kotłownia, zaplecze techniczne sceny, pomieszczenia techniczne oraz układ drogowy z zachowaniem istniejącego wjazdu na działkę.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze