Audiobook czy e-book? I tak wygrywa papierowa książka

Biblioteki to już nie tylko wypożyczalnie tradycyjnych ksiażek fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Książka tradycyjna, audiobook czy e-book? Współczesny czytelnik sam wybiera, co czyta i jak czyta. Sprawdziliśmy, czy w krakowskich bibliotekach nowoczesność wygrywa z tradycją. I co oprócz książek można w nich znaleźć.

Pomimo kolejnych propozycji na rynku jak na razie krakowianie pozostają tradycjonalistami. Zarówno w Bibliotece Kraków, jak i Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej chętniej sięgają po książki wydawane w formie papierowej niż audiobooki i e-booki.

Nie oznacza to jednak, że po „nowinki” nie sięgają. Wręcz przeciwnie – zainteresowanie nimi wzrasta.

Rajska idzie z duchem czasu

– W 2018 r. wypożyczono lub udostępniono ok. 560 tys. książek w wydaniu tradycyjnym. Natomiast jeśli chodzi o audiobooki, to liczba ta wyniosła ok. 15 tys. Z naszych obserwacji wynika, że zainteresowanie audiobookami na przestrzeni ostatnich lat kształtuje się na podobnym poziomie i jest to blisko 15 tys. wypożyczeń czy udostępnień rocznie – mówi nam Agnieszka Będkowska z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.

Warto zaznaczyć, że również zbiory biblioteki w większości stanowią książki w wersji tradycyjnej – 443 526 egzemplarze, audiobooków jest znacznie mniej, bo 24 559 sztuk. Jednak Rajska idzie z duchem czasu i nie zapomina o czytelnikach, którzy preferują czytanie w mniej tradycyjnych formach.

Konsorcjum idzie na zakupy

Od 2013 roku w Małopolsce istnieje Konsorcjum Bibliotek, powołane w celu wspólnego zakupu dostępu do zasobu e-booków oferowanych przez Wydawnictwo Naukowe PWN SA. Inicjatorem jego powstania była właśnie biblioteka przy Rajskiej. Dzięki temu użytkownicy biblioteki w Krakowie i małopolskich bibliotekach publicznych mogą korzystać z zasobu obejmującego ponad 2300 tytułów.

Od listopada 2016 roku zostało powołane kolejne konsorcjum, które zakupiło dostęp do zasobu e-booków stworzonego przez firmę Legimi. Biblioteki wchodzące w jego skład zakupiły pakiet zawierający ponad 60 tys. tytułów.

– Obserwując kolejne lata działania konsorcjów, możemy stwierdzić, że zainteresowanie tą ofertą Biblioteki z roku na rok wzrasta. W uzupełnieniu oferty e-booków wypożyczamy także czytniki. Obecnie użytkownicy mają do dyspozycji ponad 90 czytników – mówi Będkowska.

Warto pamiętać, że Rajska to jednak nie tylko książki, audiobooki czy e-booki. Czytelnicy mogą również wybierać wśród czasopism, płyt z muzyką, filmów, map, książek napisanych Brajlem, gier planszowych czy komputerowych.

Biblioteka do czytania zachęca również poza swoją siedzibą. Wystarczy wspomnieć chociażby akcję Lotna Czytelnia. Biblioteczny rower cargo w te wakacje można było spotkać m.in. na Plantach. Do połowy sierpnia można również było spędzać czas w specjalnie utworzonej strefie przy placu zabaw „Dzikie Planty”.

Biblioteka Kraków: książki i gry planszowe

A jak wygląda wypożyczanie w Bibliotece Kraków? Na początek trochę liczb.

– Zachowania czytelnicze odzwierciedlają liczby. W pierwszej połowie 2019 r. wypożyczono 1 120 794 woluminów książek, w tym samym okresie wypożyczono 25 480 audiobooków – mówi Piotr Wasilewski z Biblioteki Kraków. – Ale  wzrost zainteresowania m.in. audiobookami jest widoczny. I tak w pierwszej połowie 2017 r. wypożyczono 19 221 audiobooków, analogicznie w 2018 r. liczba ta wzrosła do 23 280, a w tym roku jest to już 25 480 egzemplarzy. Zapewniamy również dostęp do e-booków – zaznacza.

Planszówki coraz bardziej popularne

Jednak Biblioteka Kraków do czytania zachęca również na inne sposoby. To m.in. spotkania z pisarzami czy poetami, przyznawanie tytułu Krakowskiej Książki Miesiąca czy nagrody Żółtej Ciżemki.

Oprócz tego biblioteczny kalendarz wypełniają również wydarzenia dla dzieci i dorosłych. Biblioteka organizuje również wydarzenia na świeżym powietrzu – przykładem są zajęcia odbywające się w ramach „ZaBOOKuj wakacje z Biblioteką Kraków”.

Jedną z ważniejszych inicjatyw było uruchomienie w maju wypożyczalni gier planszowych. Można je wypożyczać w kilku filiach – Kraków przy ul. Radzikowskiego 29, Opolskiej 37, Telimeny 9, Teligi 24 oraz na osiedlach Bohaterów Września, Kalinowe i Zgody 7.

– A ich wypożyczanie z każdym miesiącem cieszy się coraz większą popularnością – zaznacza Piotr Wasilewski.

W ostatnim czasie biblioteka ogłosiła również konkurs na mem z okazji jubileuszu 70-lecia Nowej Huty i zachęca studentów do zaprojektowania wnętrz swoich filii. Chodzi o konkurs „Nowe biblioteki na nowych osiedlach”, którego ideą jest stworzenie miejsc dla czytelników na nowo powstających osiedlach.