Neon „Księgarnia” wraca do Podgórza

Neon Księgarnia wraca do Podgórza fot. Muzeum Krakowa/Facebook
Dobrze znany mieszkańcom neon „Księgarnia” wraca do Podgórza.

Po krakowsko-warszawskich perypetiach, cenny neon powróci do Podgórza. Niegdyś rozświetlał fasadę księgarni przy ul. Kalwaryjskiej i był rozpoznawalnym symbolem tej okolicy. Po tym, jak księgarnię zamknięto, neon trafił do Muzeum Neonów w Warszawie.

– Muzeum zdecydowało się przekazać neon do Muzeum Podgórza, oddziału Muzeum Krakowa. Dziś zostanie on przywieziony z Warszawy do Krakowa – informuje Krzysztof Haczewski, rzecznik prasowy Muzeum Krakowa.

Świetlana przyszłość?

O powrót neonu do Podgórza zabiegały m.in. osoby związane ze stowarzyszeniem Podgórze.pl. O jego renowację i ponowne rozświetlenie stowarzyszenie starało się już w 2016 roku, kiedy jeszcze zdobił ścianę kamienicy.

– Ponad dwa lata temu podjęliśmy próbę uzyskania zgody na renowację neonu. Zarówno ówczesny zarządca ZBK, jak i właściciele księgarni wyrazili chęć współpracy. Niestety cała sprawa rozbiła się jednak o wielu właścicieli budynku i konieczności uzyskania zgody każdego z nich, a jeden – przebywający za granicą – był nieosiągalny. Ponadto ostatecznie nikt z właścicieli (budynku i księgarni) nie chciał partycypować w kosztach prądu do rozświetlenia neonu – relacjonował początkiem kwietnia 2019 Marcin Słupek ze stowarzyszenia Podgórze.pl.

Później zmienił się zarządca kamienicy. I chociaż początkowo była mowa o tym, że stowarzyszenie może zdemontować i zaopiekować się neonem, ten przekazano Muzeum Neonów z Warszawy.

Później, oprócz członków stowarzyszenia, w sprawę odzyskania neonu zaangażowało się Muzeum Krakowa. Instytucja skontaktowała się z Muzeum Neonów i wyraziła chęć jego przejęcia.

– Teraz neon będzie poddany konserwacji. O dokładnym miejscu, gdzie neon będzie można oglądać, Muzeum Krakowa poinformuje po zakończeniu działań konserwatorskich – dodaje Haczewski.

Cenny neon powraca

Stowarzyszenie Podgórze.pl w opublikowanym dziś komunikacie na temat neonu podkreśla, że „udało się odzyskać niezwykle cenny dla Podgórza obiekt”.

– Neon jest w stosunkowo dobrym stanie. Mam nadzieję, że w Muzeum Krakowa znajdzie się dla niego godne miejsce – komentuje w rozmowie z LoveKraków.pl Paweł Kubisztal ze stowarzyszenia Podgórze.pl.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze