Teatr Ludowy. Premiera „Wujaszka Wani” na koniec sezonu

fot. Klaudyna Schubert/mat. prasowe Teatru Ludowego
Teatr Ludowy zaprasza 15 maja na wiosenną premierę „Wujaszka Wani”. Jeszcze w formie online. – Byliśmy przygotowani na otwarcie tuż po majówce, przygotowaliśmy repertuar i wciąż czekamy na widzów. To duży cios dla teatrów – przyznaje Małgorzata Bogajewska, dyrektorka Teatru Ludowego.

Spektakl będzie można obejrzeć na Scenie pod Ratuszem na żywo 30 maja, premiera jest natomiast zaplanowana na pierwszy weekend czerwca. Teatry i kina – według pierwszych rządowych planów „odmrażania kultury” – mogą zaprosić widzów do swoich sal dopiero od 29 maja.

Sytuacja jednak nadal się zmienia, ponieważ w tym tygodniu pojawiła się nieoficjalna informacja, że rząd szykuje przyspieszenie otwarcia kin i teatrów ze względu na poprawę sytuacji związaną z koronawirusem. Miałoby to nastąpić wcześniej.

Jeszcze wirtualnie

15 maja Teatr Ludowy zaprasza widzów na transmisję online najnowszego spektaklu. Przedstawienie „Wujaszek Wania” w reż. Małgorzaty Bogajewskiej będzie można zobaczyć na platformie Play Kraków.

– Pewne tematy i pewni autorzy pojawiają się, gdy zaczynają rezonować z rzeczywistością. Antoni Czechow w tym tekście obrazował człowieka, którego świat stoi na krawędzi ogromnych zmian. Pokazuje zagubionego człowieka, próbuje na nowo zdefiniować gdzie jest jego własne szczęście, po co tak naprawdę może w życiu sięgnąć, kim jest. Ten człowiek zaczyna odrzucać swoje poprzednie i wybory nazywać je poświęceniem dla innych. To człowiek, który się wstydzi swojego życia, to jedna z najważniejszych emocji. Podobnie jak teraz – w czasie pandemii weryfikujemy nasze życie, wybory. Pandemia to z jednej strony moment przymusowego zatrzymania, a z drugiej - zmiany – zaznacza Małgorzata Bogajewska.

„To cios dla teatrów”

Po długiej przerwie, 4 maja do wznowienia działalności otrzymały zielone światło muzea i galerie. Teatry i kina nadal czekają w kolejce do otwarcia (chociaż sytuacja może ulec zmianie).

Według pierwszych planów, od 15 maja mogą organizować wydarzenia w plenerze, a od 29 maja zaprosić widzów do środka.

Dlatego też nie zabraknie wydarzeń w plenerze. Już 21 maja zaprasza na recital Marty Bizoń i Roksany Lewak na placu przed budynkiem instytucji na os. Teatralnym 34.

– Byliśmy przygotowani na otwarcie początkiem maja. Przygotowaliśmy repertuar. To duży cios dla teatrów, ponieważ pozostał nam miesiąc przed sezonem wakacyjnym. W tym czasie nie jesteśmy w stanie wypuścić wszystkich przygotowanych premier. Dwa miesiące pozwoliłyby na powrót widza do teatru, zapoznanie się z repertuarem. To byłby również oddech finansowy dla teatru i aktorów – mówi Bogajewska.

Teatr Ludowy jednak nie robi sobie przerwy od grania – widzowie będą mogli wybierać się na spektakle przez całe wakacje.

comments powered by Disqus