Teatr Słowackiego, ale jednak Dworzec Główny

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl, Archiwum

Jesteście istnymi mistrzami w rozwiązywaniu problemów, które sami stwarzacie – to jeden z komentarzy internautów po dzisiejszej informacji opublikowanej przez MPK. Przewoźnik zapowiedział, że w tramwajach i autobusach pasażerowie usłyszą zapowiedź w języku angielskim, że z przystanku „Teatr Słowackiego” można dojść na dworzec. Z tego przystanku, który jeszcze niedawno nazywał się „Dworzec Główny”.

O zmianie nazwy przystanku zdecydował we wrześniu ówczesny Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Od tego czasu jeden z najważniejszych węzłów przesiadkowych nazywa się już nie „Dworzec Główny”, a „Teatr Słowackiego”.

Urzędnicy argumentowali wówczas, że mieszkańcy i tak wiedzą, gdzie jest dworzec, a dla przyjezdnych dotychczasowa nazwa może być myląca. Stary budynek dworca nie pełni już bowiem kolejowej funkcji, a zdecydowanie bliżej kas biletowych i peronów są takie przystanki jak „Dworzec Główny Zachód”, „Dworzec Główny Wschód” i „Dworzec Główny Tunel”. Podobnie odpowiadali na argument, że już w 2012 roku, kiedy poprzednim razem rozgorzała dyskusja na ten temat, w internetowym głosowaniu „Dworzec Główny” zdecydowanie wygrał z „Teatrem Słowackiego”. Ze zmiany bardzo cieszyło się kierownictwo teatru, który w ten sposób dostał prezent w 125-lecie swojego istnienia.

Coś poszło nie tak

Najwyraźniej jednak ułatwienie nie do końca okazało się ułatwieniem. Dezorientacja pasażerów, zamiast się zmniejszyć, wzrosła. Pośrednio potwierdził to dzisiejszy komunikat MPK, choć sam przewoźnik nie ma wpływu na nazewnictwo przystanków.

MPK pochwaliło się nowymi zapowiedziami w języku angielskim w uczęszczanych przez turystów miejscach. – Zapowiedź przystanku „Dworzec Główny Tunel” oraz informacja o możliwości dojścia z przystanku Teatr Słowackiego do Dworca Głównego to kolejne komunikaty w języku angielskim, które z myślą o obcojęzycznych pasażerach przygotował krakowski przewoźnik. Angielskie zapowiedzi zostaną wgrane do pojazdów w ciągu najbliższych dni – czytamy na Facebooku. Już wcześniej komunikat w języku angielskim pasażerowie słyszeli na przystanku „Kopalnia Soli Wieliczka”.

Komentarze pod wpisem MPK w większości krytykują wrześniową zmianę. „Po co zmieniano w takim razie nazwę z Dworzec Główny na Teatr Słowackiego?”, „Tego cyrku z Teatrem Słowackiego to by się nawet Bareja nie powstydził”, „I zamiast przystanku "Dworzec Główny" mamy teraz "Teatr Słowackiego możliwość dojścia do Dworca Głównego" – to niektóre z nich.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus