Teatr Słowackiego gra przez całe lato

Teatr Słowackiego zaprasza widzów na spektakle przez całe lato fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Spektakle na wszystkich scenach i w plenerze. Teatr Słowackiego gra przez całe wakacje. Już w ten weekend premiera spektaklu „Powarkiwania Drogi Mlecznej” Wojciecha Klemma na Scenie MOS.

Dramat, który postawi wszystko na głowie. Mowa o ostatniej w tym sezonie premierze w Teatrze Słowackiego „Powarkiwania Drogi Mlecznej” w reż. Wojciecha Klemma. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć przedstawienie 4,6 i 7 lipca.

To jednak nie koniec propozycji Teatru Słowackiego.

– Gramy w okresie wakacyjnym na wszystkich scenach. Stęsknionych za teatrem zapraszamy na spektakle. Każdy znajdzie coś dla siebie – przyznaje Jagoda Ludwikowska z Teatru Słowackiego.

W pierwszy lipcowy weekend na scenie Domu Machin zostanie zaprezentowany spektakl „Boginie” w reż. Jana Jelińskiego. To spektakl oparty na mitach Orfeusza i Eurydyki oraz Demeter i Kory, które łączy motyw wędrówki między światami żywych i umarłych. Moment przejścia oraz liczne w kulturze przedstawienia Hadesu zainspirowały twórców do postawienia pytania o kondycję bogów i bogiń.

Musical country

Na dużą scenę powraca spektakl „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” Wojciecha Bogusławskiego w reż. Cezarego Tomaszewskiego.

– To tak naprawdę nie jest opera narodowa, a – nie bójmy się tych słów – pierwszy polski musical narodowy country – mówił przed premierą spektaklu Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru Słowackiego w Krakowie.

Spektakl będzie można zobaczyć 9,10 i 11 lipca.

Kilka dni później, od 15 do 17 lipca – również na dużej scenie – będzie można zobaczyć „Hamleta” w reż. Bartosza Szydłowskiego. „W Polsce zagadką Hamleta jest to: co jest w Polsce – do myślenia". To słowa Stanisława Wyspiańskiego z jego Studium o „Hamlecie”.

– Wyspiański w sposób osobisty traktuje szekspirowską tragedię. Zadaje pytania i poszukuje współczesnego Hamleta. W naszej interpretacji podążamy za jego Hamletem tak. Dzięki temu poszerzamy pole interpretacyjne o wątek Ofelii. Mamy czas kobiet, sił, którym wcześniej odbierano prawo głosu – mówi Bartosz Szydłowski.

Do końca lipca na Scenie MOS będzie można zobaczyć również  „Boga Mordu” w reż. Marka Gierszała, na Scenie Domu Machin spektakl „O Kotach” w reż. Tomasza Cyza, a w Domu Rzemiosł Teatralnych monodramat Hanny Bieluszko „Bóg ja i pieniądze” w reżyserii Macieja Wojtyszko.

Teatr w plenerze

Jeden ze spektakli teatru będzie można zobaczyć również w plenerze. 7 sierpnia w parku Jordana odbędzie się pokaz przedstawienia „Turnus mija, a ja niczyja” w reż. Cezarego Tomaszewskiego.

– Operetka, ta lekko zapyziała muzyczna formuła idealnie pasuje do tematyki sanatorium – mówi reżyser spektaklu, Cezary Tomaszewski. – Co prawda nie wiem, jak naprawdę jest w sanatorium, ale razem z obsadą fantazjujemy na ten temat. Dwie części spektaklu zamykają cykl życiowy. Mamy tu zarówno nasadzoną powagę młodości, jak i rozwiązłą, otwartą na nowe wrażenia dojrzałość – dodaje Tomaszewski.

Zagubieni w teatrze

Przez całe wakacje teatr zaprosi widzów na nocne zwiedzanie. Wycieczki w ramach wydarzenia „Zagubieni w teatrze” zaplanowano w następujących terminach 8-10, 15, 16, 22-24, 29-31 lipca oraz 26-18 sierpnia.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus