Weekend w pigułce: Letnie Brzmienia, Summer Jazz Festival, Festiwal Kultury Żydowskiej

Fisz Emade Tworzywo już w ten weekend wystąpi podczas Letnich Brzmień fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Moc muzyki, jazz w całym mieście, ostatnie wydarzenia w ramach festiwalu Kultury Żydowskiej i FestivALT-u, plenerowe kino. Dzieje się w ten weekend!

Letnie Brzmienia

Koncertowe lato czas start! Już w ten piątek w Centrum Sportu Parkowa w Krakowie startują Letnie Brzmienia. Moc muzyki, moc gwiazd, moc wrażeń – to wszystko czeka na was przez całe wakacje. W Centrum Sportu Parkowa wystąpią KRÓL (2 lipca), Fisz Emade Tworzywo (3 lipca) i Kwiat Jabłoni (4 lipca).

Summer Jazz Festival

W ten weekend startuje Summer Jazz Festival. Wydarzenie zainauguruje w niedzielę Parada Nowoorleańska (godz. 17.00) i koncert na placu Szczepańskim. Przez cały czas trwania festiwalu odbędzie się kilkadziesiąt koncertów w różnych lokalizacjach. Kraków znowu stanie się światową stolicą jazzu! Szczegółowe informacje dostępne TUTAJ.

Festiwal Kultury Żydowskiej

Dobiega końca 30., jubileuszowa edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej. W ten weekend na Kazimierzu nie zabraknie serii artystycznych interwencji, warsztatów i debat. W Namiocie FKŻ odbędzie się m.in. pokaz filmów w ramach New Jewish Voices from Germany, koncert „Miłość i wygnanie. Kresy – Warszawa – Izrael” podczas którego wystąpią Jan Młynarski i Combo Salonowe. Zwieńczeniem tegorocznej edycji będzie Koncert Kantorek w synagodze Tempel (4 lipca, 19.00) i koncert zamknięcia w Namiocie FKŻ (4 lipca, 21.00).

FestivALT

W ten weekend dobiega końca również FestivALT. To międzynarodowy kolektyw złożony z żydowskich artystów i aktywistów, dla których centralnym punktem odniesienia są współczesne kwestie żydowskie w Polsce. Dwa ostatnie dni festiwalu to m.in. miejski spacer Sen na Jawie na Kazimierzu, dyskusja „O przygodach Żyda na szczęście”, otwarcie przestrzeni CentrALTu przy Józefińskiej 9, wystawa „Violera Liszka, Being Becoming/Becoming Being”.

Muzyka Polska odNova

W sobotę o godz. 18.00 Filharmonia Krakowska otwiera festiwal Muzyka Polska odNova, którego dyrektorem artystycznym i pomysłodawcą jest dyrygent Sebastian Perłowski. Podczas inauguracji festiwalu dojdzie do światowego prawykonania „Rapsodii polskiej – koncertu fortepianowego op. 14 Stanisława Wisłockiego”. Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi – oprócz szefa artystycznego wydarzenia – Przemysław Zych, który w ramach działalności naukowej bada twórczość artysty. Solistami wieczoru będą pianiści – Piotr Sałąjczyk i Michał Drewnowski.

Pandemia oczami mieszkańców. Wystawa w Muzeum Podgórza

„Współistnienie”, czyli czas pandemii z perspektywy mieszkańców Krakowa. Nową wystawę można oglądać w Muzeum Podgórza. To opowieść o tym, jak pandemia zmieniła nasze życie, sposób myślenia i postrzeganie świata. To opowieść o smutkach, lękach, ale i radościach. Mieszkańcy przekazali na wystawę ponad 800 rzeczy.

Lato na Fortach

Forty Kleparz zapraszają na festiwal Lato na Fortach. Weekend rozpocznie się imprezą Summer Vibes na której za konsolą stanie DJ NH+. Sobota należy do gorącej salsy - impreza Salsa Now - DJ DEJMIEN.

Natomiast w niedzielę na scenie Lata na Fortach Myslovitz i Dżem. Bilety do nabycia na platformie Going.oraz przed koncertami.

Podgórskie Letnie Koncerty

Centrum Kultury Podgórza zaprasza na Podgórskie Letnie Koncerty w kościele św. Józefa. Przez osiem niedziel we wnętrzach neogotyckiego kościoła będzie rozbrzmiewać muzyka organowa, arie czy śpiew chóralny. Koncerty będą się odbywać w każdą niedzielę lipca i sierpnia o godz. 16.00. Pierwszy koncert Quia ergo femina odbędzie się już w niedzielę (4 lipca).  Publiczność będzie mogła wysłuchać staropolskich utworów maryjnych, kompozycji św. Hildegardy z Bingen i twórców dwudziestowiecznych.

Filmowe lato w plenerze

Startuje sezon na seanse pod chmurką. Przez całe wakacje zaplanowano 21 pokazów w trzech miejscach Krakowa. Swoją propozycję dla widzów przygotowało również kino Agrafka, które zaprasza do kina na tarasie. W piątek o 21.00 w ogrodzie filii MDK przy ul. Na Wrzosach mieszkańcy będą mieli okazję zobaczyć film „E.T”.  3 lipca rusza kino plenerowe w parku Decjusza. Seanse będą się odbywać w każdą sobotę o godz. 21.00. Na początek: film „Palm Springs”.

Dworek Białoprądnicki zaprasza do kina

Dzieje się w Dworku Białoprądnickim! Sobotnie wieczory zarezerwowane są na chillout na leżakach i najlepsze kino plenerowe. Nagradzane, „Narodziny gwiazdy” z oscarową piosenką w wykonaniu Lady Gagi i Bradleya Coopera rozpoczną tegoroczny projekt realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa – Naturalnie KINO. Na początek widzowie będą mieli okazję zobaczyć film „Narodziny gwiazdy” (3 lipca, godz. 21.00).

Nowa wystawa w Muzeum Narodowym

Obrazy, rzeźby, grafiki, meble, plakaty, fotografie, tkaniny. To tylko niektóre z obiektów prezentowanych na wystawie „Polskie style narodowe 1890 – 1918” w gmachu Muzeum Narodowego w Krakowie. „Panoramę” polskich stylów tworzy prawie 500 obiektów. Zagadnienie nowoczesności jest na wystawie prezentowane z perspektywy historii sztuki i koncentruje się przede wszystkim na sztukach pięknych, architekturze i designie.

Koncerty promenadowe na Plantach

Po raz kolejny Altana na Plantach stała się miejscem wyjątkowych koncertów. W piątki w godz. 19.00 – 21.30 odbywają się tu potańcówki, w soboty o 11.00  koncerty i wydarzenia dla dzieci i rodzin, a w niedziele o 15.00 koncerty promenadowe. Szczegółowy program znajduje się na stronie i Facebooku Krakowskiego Forum Kultury.

Sinfonietta Festival

Trwa VII Sinfonietta Festival. Sobota (3 lipca) stanie się świętem kameralistyki – przed nami kolejna odsłona Clubbingu kameralnego – jednego z flagowych wydarzeń Sinfonietta Festival, gromadzącego w oddziałach i ogrodach Muzeum Narodowego w Krakowie fanów muzyki kameralnej. Początek o 16.30, finał – 20.30. W niedzielę o 19.00 w Sukiennicach rozpocznie się koncert „Density”. Krakowska orkiestra pod batutą swojego dyrektora, Jurka Dybała, wykona utwory Jana Stefaniego, Antona Weberna, Aleksandra Borodina, Franza Dopplera, Witolda Lutosławskiego, i Krzysztofa Pendereckiego.

Art Piknik w Willi Decjusza

„Art Piknik w Willi Decjusza” to cykliczne wydarzenie poświęcone prezentacji i przybliżaniu krakowianom różnorodności kulturowej naszego miasta oraz jego wielokulturowych korzeni.

- W ramach Art Pikniku zaprosimy mieszkańców Krakowa na Planty na wystawę plenerową „Wyszehrad to ludzie” przygotowaną z okazji 30-lecia działalności Grupy Wyszehradzkiej. Natomiast w przestrzeniach Willi Decjusza planujemy zorganizować wystawę rzeźb i monotypii zatytułowaną „Botanical Dream no.11” autorstwa prof. Milana Lukáča – artysty z Bratysławy oraz wystawę plakacistów z krajów V4 pt. „PoszTerra”. Zaprosimy także krakowską publiczność na spotkanie "Literacki Środek Europy" oraz koncert zespołu BalkanArtz – informują organizatorzy.

Podczas trwania Art Pikniku w ramach Kina Letniego zostaną zaprezentowane filmy dokumentalne o Vaclavie Havlu. Pokazom filmowym towarzyszyć będzie także wystawa „Václav Havel. Polityka i sumienie”.

Otwarcie Kasztanowego Ogrodu Krakowian

W sobotę o 11.00 otwarcie Kasztanowego Ogrodu Krakowian. Na mieszkańców będą czekać huśtawko-ławki, kasztany do zabawy (dwa domki do zabawy połączone głuchym telefonem) i kilkaset nowych roślin. Na otwarcie zaprasza Zarząd Zieleni Miejskiej i Dzielnica I - Stare Miasto.

comments powered by Disqus