Trwa piąta edycja FestivALT-u. Wydarzenie prezentujące polsko-żydowską sztukę alternatywną potrwa ponad tydzień.
Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Przyszłość pamięci” i zabiera uczestników festiwalu w podróż poprzez różne kulturowe, socjologiczne, artystyczne i polityczne krajobrazy nowoczesności i relacje jakie między nimi zachodzą.
– Tegoroczny program FesEvALTu jest kompozycją różnych form sztuki, artystycznego wyrazu i okazji do spotkania i rozmowy. Wyruszymy na miejski spacer z zamkniętymi oczami; poznamy bogactwo leczniczych roślin, które w niezwykły sposób rosną w miejscu ludobójstwa, zasadzimy drzewo, aby pamiętać, będziemy dużo rozmawiać, tak o dyplomacji kulturalnej i rozwiązywaniu problemów krzywdzących „pamiątek”, jak i mediowaniu na rzecz lepszego zrozumienia stron konfliktów; będziemy śpiewać i będziemy tańczyć – mówią organizatorzy wydarzenia.
Spacery, warsztaty, wystawy
FestivALT potrwa do niedzieli 4 lipca. W trakcie wydarzenia odbędą się spotkania, panele dyskusyjne, interwencje artystyczne, miejskie spacery, warsztaty, wystawy i wydarzenia angażujące technologię rzeczywistości rozszerzonej.
Podczas festiwalu nie zabraknie dyskusji na temat „Żyda na szczęście”. Na parterze Synagogi Wysokiej (ul. Józefa 38) można oglądać wystawę „O przygodach Żyda na szczęście”, która porządkuje dzieje tego, w jaki sposób projekt stanowiący element programu FestivALT stał się punktem zwrotnym, jeśli chodzi o uznanie tego typu figurek za antysemickie.
W przestrzeni wystawy dostępna będzie również treść listu otwartego ogłoszonego przez miasto w czerwcu 2021, aby można było dołączyć do grona jego sygnatariuszy.
Podczas festiwalu odbędzie się również dyskusja na temat przyszłości Żyda na szczęście w Krakowie.
W programie również m.in. spacer i warsztaty zielarskie na temat leczniczych roślin Płaszowa, wystawa „Wiedząca materialność”, panel dyskusyjny na temat miejsc pamięci i zapominania.
W ramach festiwalu odbędzie się również cykl spacerów Sen na Jawie na Kazimierzu z Śomi Śniegocką.
– Można by nazwać ten spacer spotkaniem z duchami, jest on bowiem czymś dużo bliższym śnieniu niż tradycyjnemu oprowadzaniu. Spacer trwa około godziny, odbywa się w ciszy i z zamkniętymi oczami, by uwrażliwić się na to co mówi do nas żydowska dzielnica Kazimierz, co właśnie szepczą jej duchy. Zaburzyć daną nam czasowość, spotkać się z tym co było i jest równocześnie – informują organizatorzy.
Szczegółowy program dostępny TUTAJ.