Filharmonia Krakowska podsumowuje sezon i zaprasza na kolejne wydarzenia. Już 3 lipca startuje festiwal Muzyka Polska odNova. To nie koniec nowych wiadomości – nowym dyrektorem artystycznym został Alexander Humala.
Nowym dyrektorem artystycznym instytucji został dyrygent i chórmistrz Alexander Humala. Jego kandydaturę zaakceptowały zespoły Filharmonii i zarząd województwa.
– To dla mnie zaszczyt, że orkiestry i chór Filharmonii chcą ze mną współpracować. Mam wiele pomysłów i energii do pracy. Chciałbym też podkreślić, że Filharmonia to instytucja otwarta na różne pomysły, koncerty czy festiwale – mówił podczas czwartkowej konferencji Aleksander Humala.
Nowy dyrektor artystyczny studiował dyrygenturę chóralną w Białoruskiej Państwowej Akademii Muzycznej w Mińsku i dyrygenturę symfoniczną w Konserwatorium w Rotterdamie. Kursy mistrzowskie odbył pod kierunkiem m.in. Jurija Simonowa i Collina Mettersa.
Zadebiutował w 2003 roku z orkiestrą kameralną Białoruskiej Akademii Muzycznej. Humkala był asystentem dyrygenta w Narodowej Orkiestrze Polskiego Radia w Katowicach (2014 – 2016), głównym dyrygentem białoruskiego zespołu Capella Sonorus (2013 – 2019), a od 2019 roku był dyrygentem Rosyjskiej Narodowej Orkiestry Filharmonicznej.
Nowy festiwal
To jednak nie koniec nowości w Filharmonii Krakowskiej. W najbliższą sobotę, 3 lipca, Filharmonia Krakowska otwiera festiwal Muzyka Polska odNova, którego dyrektorem artystycznym i pomysłodawcą jest dyrygent Sebastian Perłowski.
W trakcie inauguracji festiwalu będzie miało miejsce światowe prawykonanie „Rapsodii polskiej – koncertu fortepianowego op. 14 Stanisława Wisłockiego”.
Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi – oprócz szefa artystycznego wydarzenia – Przemysław Zych. Solistami wieczoru będą pianiści – Piotr Sałąjczyk i Michał Drewnowski.
Koncert odbędzie się na żywo, w sali Filharmonii Krakowskiej. Kolejnych publiczność będzie miała okazję wysłuchać już w nowym sezonie artystycznym. Na żywo czy online? Oto jest pytanie.
Na żywo i online
– Planowanie w nowej rzeczywistości jest odmieniane przez wszystkie przypadki. Jestem przekonany, że forma hybrydowa z nami zostanie, ponieważ daje możliwość budowania nowej publiczności i pozwala działać za pomocą nowych narzędzi. Przynajmniej część odbywających się w Filharmonii wydarzeń będzie transmitowana na platformach streamingowych – powiedział Mateusz Prendota, dyrektor Filharmonii Krakowskiej.
W minionym, pandemicznym sezonie, instytucja zrealizowała 131 koncertów, w których uczestniczyło łącznie prawie 68 tys. widzów. Były to przede wszystkim koncerty online, emitowane na stronie internetowej, Facebooku, w serwisie YouTube czy platformie Play Kraków. Z udziałem publiczności odbyło się 61 koncertów, na które sprzedano ponad 7 tys. biletów.