Festiwal Kultury Żydowskiej. Kazimierz pełen koncertów i spotkań, ale bez koncertu Szalom na Szerokiej

Podobnie jak rok temu, tym razem również zabraknie Szalomu na Szerokiej. fot. Paulina Kozieł

Ponad 100 wydarzeń w programie głównym, 150 artystów z 7 krajów świata. Festiwal Kultury Żydowskiej startuje już 25 czerwca.

Kumzits – to hasło przyświeca tegorocznej edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej. To zaproszenie do bycia razem w czasach, w którym tęsknimy za towarzystwem przyjaciół i krewnych i tworzenia wspólnych przeżyć i wspomnień.

Przed nami jubileuszowa, 30. odsłona wydarzenia, którego świętowanie rozpoczęło się już w ubiegłym roku pod hasłem „Prolog”.

– FKŻ od początku łączył żydowską różnorodność, goszcząc w „Namiocie Spotkań” najwybitniejszych przedstawicieli wszelakich dziedzin nauki i sztuki. Istotą Festiwalu jest bowiem spotkanie człowieka z człowiekiem w przestrzeni żywej kultury. Większy z tego pożytek, niż z pozornych „dialogów” i okolicznościowych deklaracji. Odkąd pandemia zawładnęła światem, spotkania ustały. Rzeczywistość wirtualna ma się do prawdziwej tak, jak węgiel kamienny do kamienia węgielnego. Nie ma w niej prawdy obecności. Jedyne więc, co możemy i musimy, to wykorzystując bogactwo technologii dawać znak naszego istnienia – mówi Janusz Makuch, twórca i dyrektor FKŻ.

Bez Szalomu na Szerokiej

Teraz festiwal powraca z programem pełnym koncertów, projektów artystycznych, dyskusji i przede wszystkim spotkań. Niestety, podobnie jak w ubiegłym roku zabraknie koncertu Szalom na Szerokiej.

– Sporej części ludzi nasz festiwal kojarzy się z Szalomem na Szerokiej. Dlatego też poprzez nasz program chcemy sprawić, by nie doświadczyli pustki ze względu na jego brak. Przygotowaliśmy dużo nowych formatów. Odrzucaliśmy wydarzenia, których organizacja była najbardziej ryzykowna. Natomiast „nagrodą” za to, że nie ma Szalomu, jest namiot, w którym wszystkie wydarzenia odbywają się bezpłatnie. Obowiązuje oczywiście limit uczestników. Jako taki „prezent” potraktujmy również uruchomienie platformy streamingowej – mówi Robert Gądek, zastępca dyrektora FKŻ.

Z perspektywy kobiet

Warto zaznaczyć, że wydarzenia tegorocznej edycji będą przedstawiane przede wszystkim z punktu widzenia kobiet.

Jednym z kluczowych wydarzeń będzie Koncert Kantorek, który zwieńczy festiwal.  Po raz pierwszy w Polsce pieśni synagogalne zabrzmią w wykonaniu trzech kantorek: Svety Kundish, Aviv Weinberg i Rachel Weston, a towarzyszył im będzie zespół międzynarodowych muzyków.

Na żywo i online

Niemal we wszystkich wydarzeniach będzie można uczestniczyć za darmo. Będą one również transmitowane na platformie streamingowej, która zostanie uruchomiona tuż przed rozpoczęciem festiwalu. Wydarzenia będzie można oglądać na stronie 30.jewishfestival.pl.

W programie głównym znalazło się ponad 100 wydarzeń, w których udział weźmie 150 artystów z 7 krajów świata. FKŻ zawita do synagogi Tempel, na dziedzińce Muzeum Inżynierii Miejskiej i Collegium Maius.

Festiwal wypełnią spacery po Kazimierzu, dyskusje, spotkania, słuchowiska, wykłady, koncerty (m.in. Łona i Webber + The Pimps) i działania artystyczne. Jedną z interesujących inicjatyw jest projekt związany ze sztuką site-specific, który powstawał na odległość.

– Łączymy Berlin, Kraków i Jerozolimę w ramach projektu związanego ze sztuką site-specific. Żaden z artystów i artystek biorących udział w projekcie nie był w Krakowie. Robiliśmy wideokonferencje, podczas których otrzymywali od nas zdjęcia, mapy. Tak powstało osiem projektów opisujących różne aspekty Kazimierza, zarówno historyczne, jak i współczesne – mówi Gądek.

Festiwal Kultury Żydowskiej zakończy się 4 lipca. Na wielki finał zaplanowano m.in. dj-ski set „Muzyka na wschód słońca” i wspomniany wcześniej Koncert Kantorek w synagodze Tempel.

Szczegółowy program dostępny TUTAJ.

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto