Czas zarazy oczami mieszkańców. Wystawa w Muzeum Podgórza [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

„Współistnienie”, czyli czas pandemii z perspektywy mieszkańców Krakowa. Nową wystawę można oglądać w Muzeum Podgórza od 1 lipca.

Maseczki, emitowany policyjny komunikat o niegrupowaniu się i pozostaniu w domach, fotografie pustego Krakowa, rzeźby, ale i zdjęcia z jesiennego Strajku Kobiet. To tylko niektóre z „eksponatów” składających się na opowieść o trudnym czasie pandemii.

Przede wszystkim emocje

„Współistnienie” to wystawa o tym, jak pandemia zmieniła nasze życie, sposób myślenia i postrzeganie świata. To opowieść o smutkach, lękach, ale i radościach. Mieszkańcy przekazali na wystawę ponad 800 rzeczy. To w większości z nich powstała wystawa prezentowana w Muzeum Podgórza.

–  Tutaj nie wirus i wywoływana przez niego choroba są głównymi bohaterami, a ludzkie emocje. Istotne było dla nas to, by za pomocą obiektów, fotografii i innych prac pokazać, jak zmieniały się w czasie zarazy. Za pomocą różnych artefaktów ukazujemy całe ich spektrum. Udało nam się poznać historie kryjące się za różnymi obiektami podarowanymi przez krakowian  – wyjaśnia Mateusz Zdeb, kurator wystawy.

Wystawa niedokończona

Początkowo ekspozycja miała zostać otwarta dla publiczności jesienią 2020 roku pod nazwą „Po nocy przychodzi dzień”. Ekspozycja według pierwszych założeń miała być punktem odniesienia do skończonej pandemii. Wirus jednak nie odpuścił, a tytuł stał się nieaktualny. Dlatego też muzealnicy podjęli decyzję o zmianie nazwy na „Współistnienie”.

Wystawa będzie jeszcze aktualizowana.

– Ekspozycja nie jest jednak skończona, bo tak naprawdę nie wiemy co jeszcze się wydarzy. Dlatego też odwiedzający nas goście nadal mogą dzielić się z nami swoimi wspomnieniami czy przedmiotami – zaznacza Mateusz Zdeb.

Wystawa „Współistnienie” w Muzeum Podgórza potrwa od 1 lipca 2021 do 22 kwietnia 2022 roku.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze
comments powered by Disqus