Teatry i kina wracają po długiej przerwie. Co w repertuarze?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Teatry i kina po długiej przerwie otwierają się dla widzów i zapraszają na pierwsze spektakle czy seanse filmowe. Tym razem nie online, ale na miejscu, w wygodnych fotelach.

Powrót do gry

Decyzję o ponownym otwarciu teatrów, kin, filharmonii i oper ogłosił w miniony piątek premier Mateusz Morawiecki.

Placówki mogą wznowić działalność od najbliższego piątku, 12 lutego. Dla widzów dostępne będzie 50 proc. miejsc na sali. Premier zapowiedział, że decyzje będą obowiązywać przez dwa tygodnie.

„Cieszymy się, że spotkamy się z widzami”

– Po ogłoszeniu w mediach społecznościowych, że wracamy, w pięć minut sprzedało się kilkanaście biletów, a liczby te wciąż rosną. Widzowie obiecywali, że będą na nas czekać i tak faktycznie jest. Jesteśmy szczęśliwi, że możemy ponownie spotkać się z naszą publicznością w teatrze – mówi Martyna Paliś z Teatru Łaźnia Nowa.

Teatr na pierwsze spektakle zaprosi widzów 19 – 21 lutego – wtedy publiczność będzie miała okazję zobaczyć przedstawienie „Lem vs. P.K. Dick”, a 27 i 28 lutego „Autobiografię na wszelki wypadek”.

– W weekend otwarcia zagramy dwa spektakle, które premiery miały w streamingu. Dlatego tym bardziej zapraszamy nawet widzów, którzy widzieli je tylko w internecie. Od 12 do 14 lutego zagramy dwie ostatnie premiery: „Cud mniemany czyli Krakowiacy i górale” w reż. Cezarego Tomaszewskiego i „Spóźnione odwiedziny” w reż. Iwony Kempy – mówi Marta Pawlik, rzeczniczka Teatru Słowackiego.

Stary Teatr również zaprosi widzów na spektakle. W tym tygodniu, jeszcze w formie online widzowie zobaczą „Savannah Bay” Marguerite Duras w reż. Józefa Opalskiego (12 lutego), i „Tonącą dziewczynę” w reż. Karola Klugowskiego.

– Od 19 lutego gramy normalny repertuar, tak jak było zaplanowane. Widzowie zobaczą przedstawienia takie jak „Paw królowej”, „Podróże Guliwera” i „Aktorzy prowincjonalni”, będą również spektakle starsze, m.in. „Audiencja 89”. To nasze propozycje na luty, na te dwa tygodnie otwarcia – mówi Barbara Kwiatkowska ze Starego Teatru.

18 lutego swoje drzwi dla publiczności otwiera również Teatr Stu. Od 18 lutego w repertuarze „Trzy siostry” w reż. Krzysztofa Jasińskiego i „Firma dziękuje” w reż. Marka Gierszała.

Musicalowy weekend

Nadchodzący weekend to również premiera musicalu „Pretty Woman” w reż. Wojciecha Kościelniaka w Teatrze Variete.

– W musicalu „Pretty Woman” staram się w mniej lub bardziej baśniowy sposób opowiedzieć o spotkaniu dwóch nieszczęśliwych dusz, które mogą sobie nawzajem dać szczęście. I to jest ten happy end – mówi Wojciech Kościelniak.

Stacjonarnie i online

Repertuar na luty zaprezentował również Teatr Barakah. „Inni ludzie” i „Misery” to propozycje na początek.  – Zapraszamy do nas online i co najważniejsze – stacjonarnie – mówi Anna Wyrwik z Teatru Barakah.

Powrót do gry ogłosił również Teatr Nowy Proxima. W lutym i marcu instytucja planuje zagrać dla widzów spektakle takie jak „Dziś Wielka Rewia”, „Kobiety objaśniają mi świat”, „Kazik, ja tylko żartowałem” czy „Sex, dragi i apetyt na destrukcję".

Na pierwsze przedstawienia po przerwie zaprasza również Teatr Ludowy. W repertuarze m.in. „Boska” w reż. Roberta Talarczyka, „Krakowska lekkość bytu” w reż. Łukasza Czuja, „Via-Gra” w reż. Tomasza Obary i „Akt równoległy” w reż. Tadeusza Łomnickiego.

Bagatela wróci później

Nieco później wznowić działalność planuje Teatr Bagatela. „Ponieważ udostępnienie przedstawień publiczności wymaga szeregu różnorodnych skoordynowanych posunięć, poczucie odpowiedzialności zarówno za repertuar, który Wam zaproponujemy, jak również za Wasze zdrowie i komfort, nie pozwala nam na otwarcie się już 12 lutego” – taki komunikat pojawił się na facebookowej stronie instytucji.

Filharmonia Krakowska zaprasza melomanów na zakończenie karnawału. W piątek o 19.30 rozpocznie się koncert oratoryjny, podczas którego Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej wykonają kompozycje „La création du monde op. 81a” Dariusa Milhauda i „Misa a Buenos Aires” Martína Palmeri’ego.

Opera Krakowska 13 lutego zaprosi widzów na koncert ostatkowy „Nowy Rok w Wiedniu – Ostatki w Krakowie” i spektakle „Sen Nocy Letniej” w dniach 20- 21 lutego.

Jutro idziemy do kina…

W tym tygodniu już nie do wirtualnych, a sal z dużym ekranem i wygodnymi fotelami zaproszą kina studyjne. Kino pod Baranami, Mikro, Kijów, Sfinks, Kika i Agrafka otworzą się już w najbliższy piątek, 12 lutego. Kino Paradox informuje, że już niebawem ogłosi datę powrotu.

Repertuar każdego z kin można sprawdzić na oficjalnej stronie i w mediach społecznościowych.

ale tylko studyjnego

Nie wiadomo jeszcze, kiedy na seanse zaproszą widzów multipleksy.

– Wierzymy, że z każdym dniem zbliżamy się do tego celu i już wkrótce ponownie zawitacie w naszych salach. Niestety nie nastąpi to jeszcze 12 lutego. Podjęliśmy wyjątkowo trudną decyzję o tym, iż wszystkie nasze kina pozostaną w dalszym ciągu zamknięte. Naszym priorytetem niezmiennie jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim widzom i pracownikom a także dostarczenie rozrywki na możliwie najwyższym poziomie. Dlatego potrzebujemy mieć pewność, że sytuacja wraca do normy, abyśmy po szybkim otwarciu nie byli zmuszeni do ponownego równie szybkiego zamknięcia – taki komunikat pojawił się na stronie Cinema City.

Cinema City zaznacza, że „otwarcie kin wymaga również  przygotowania repertuaru, rozmów z dystrybutorami filmowymi oraz promocji wprowadzanych na ekrany tytułów a to niestety wymaga czasu”.

Decyzji o ponownym otwarciu nie podjęło również Multikino.

– Jest to otwarcie warunkowe, z zaznaczeniem, że po 2 tygodniach decyzja ta może być cofnięta. Działalność kinowa to łańcuch zależności, m.in. między dystrybutorami i kinami. Dlatego, aby podjąć decyzję o otwarciu naszych kin musimy zapoznać się z rządowym rozporządzeniem oraz skonsultować się z dystrybutorami filmowymi – czytamy w komunikacie.