Tegoroczny festiwal Etudia&Anima bez filmów rosyjskich twórców

Kadr z filmu Slow Light, reż.. Katarzyna Kijek, Przemysław Adamski, Polska, Portugalia 2022 fot. Mat. prasowe Etiuda&Anima

Od 29 listopada w Małopolskim Ogrodzie Sztuki widzowie będą mogli obejrzeć najlepsze etiudy i animacje. Wśród festiwalowych propozycji zabraknie jednak filmów rosyjskich twórców.

Przed nami 29. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima, który konfrontuje osiągnięcia studentów szkół filmowych i artystycznych z całego świata oraz dorobek twórców animacji artystycznej – zarówno profesjonalistów, studentów, jak i realizatorów niezależnych.

Trzy konkursy

Festiwal potrwa do 4 grudnia, a większość wydarzeń odbędzie się w Małopolskim Ogrodzie Sztuki przy ul. Rajskiej. Filmy będą dostępne także na platformie VOD.

– Wyjątkowość tej edycji, która poprzedza nasz jubileusz, polega przede wszystkim na tym, iż znowu mamy trzy konkursy – podkreśla Bogusław Zmudziński, dyrektor festiwalu.

Centralnym, corocznym punktem imprezy są dwa tytułowe konkursy – Etiuda i Anima. Z kolei co dwa lata odbywa się konkurs Anima.PL dla polskich filmów animowanych krótkometrażowych, realizowanych przez studentów, profesjonalistów i twórców niezależnych. Do konkursu zgłoszono w tej edycji 103 polskie animacje, które zostały zrealizowane w latach 2021-2022. Spośród nich zakwalifikowało się 40 filmów.

– Artystki i artyści wykazali się bardzo dużą kreatywnością w poszukiwaniu tematów – mówi Agnieszka Zając, koordynatorka konkursu Anima.PL. – Interesującym zagadnieniem może być temat miłości i komunikacji w związku. Myślę, że przez czas pandemii dużo naszych relacji zostało zweryfikowanych, co pokazują w swych filmach artyści. Pojawia się też opowieść o ludziach, którzy są niedostatecznie dojrzali i wciąż tkwią w przeszłości. Jest także historia tańca trzech pokoleń – dodaje.

Filmy z Rosji bez szansy na nagrodę

Ile filmów widzowie będą mogli obejrzeć w dwóch następnych kategoriach? Do konkursu Etiuda na najlepszy studencki film krótkometrażowy zakwalifikowało się 25 tytułów z całego świata. Wśród nich są także 4 propozycje z Polski. Ekologia, relacje rodzinne, seksualność, biurokracja, kapitalizm i śmierć to główne tematy, na których koncentrują się wybrane filmy.

Z kolei do konkursu Anima, dedykowanego animacjom profesjonalnym, studenckim i niezależnym, zakwalifikowane zostały 42 tytuły. Poruszają one wszystkie aspekty ludzkiego życia, w tym tematy związane ze skutkami pandemii, takimi jak poczucie wyobcowania czy izolacja.

– W tym roku zarówno w konkursie Anima, jak i Etiuda nie rozpatrywaliśmy filmów nadesłanych z Rosji. Takie dostaliśmy zalecenie i w pełni się z nim zgodziliśmy. W konkursie Anima było dwadzieścia zgłoszeń z Federacji Rosyjskiej – mówi Mateusz Solarz, koordynator konkursu Anima.

W konkursie Etiuda uczestnicy walczą o statuetki Złotego, Srebrnego i Brązowego Dinozaura. Natomiast w konkursie Anima rywalizują o Złote, Srebrne i Brązowe Jabberwocky.

Zwycięzców poznamy podczas gali zakończenia 4 grudnia o godz. 20:00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki. Po części oficjalnej rozpoczną się projekcje wszystkich nagrodzonych filmów.

Rokrocznie wręczana jest też nagroda Specjalnego Złotego Dinozaura dla wybitnego pedagoga i zarazem czynnego, odnoszącego artystyczne sukcesy twórcy. W tym roku otrzyma ją Mariusz Wilczyński, którego głośny, pełnometrażowy film animowany „Zabij to i wyjedź z tego miasta” otwierał 27. MFF Etiuda&Anima w pandemicznym 2020 roku.

Wydarzenia towarzyszące

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima to nie tylko krótkometrażowe filmy i animacje, ale także bogaty program wydarzeń towarzyszących, panele dyskusyjne i warsztaty.

– W ramach imprez pozakonkursowych widzowie mogą przypomnieć sobie także ciekawe zjawiska filmowe z przeszłości kina, zwłaszcza animacji i dokumentu, a także zapoznać się z niedocierającymi do kin i rzadko dostępnymi na odbywających się w Polsce festiwalach, współczesnymi filmami krótkimi i długometrażowymi filmami animowanymi – informują organizatorzy festiwalu.

Szczegółowy program dostępny na stronie www.etiudaandanima.pl.