To mrocznie wyglądające miejsce ma się stać parkiem Grzegórzeckim. Co z jego budową?

Teren przyszłego parku Grzegórzeckiego fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w tym roku uda się wykonać część robót budowlanych, niezbędnych do tego, by powstał park Grzegórzecki. Obecnie to zaniedbany obszar z mrocznymi budynkami.
Park Grzegórzecki ma zostać urządzony pomiędzy mostem Kotlarskim a Stopniem Dąbie. W tegorocznym budżecie miasta znalazło się ponad 2,6 mln zł na realizację inwestycji. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w tym roku zostaną wykonane prace m.in. w zakresie małej architektury i oświetlenia.

W Zarządzie Zieleni Miejskiej nie wiedzą jeszcze, jaki będzie koszt całości inwestycji. Zostanie podany po opracowaniu pełnej dokumentacji. Pewne jest, że obecna kwota, zapisana w budżecie, nie wystarczy.

Relikty fortu

Co aktualnie dzieje się w sprawie budowy parku? W odpowiedzi na interpelację radnego miejskiego Tomasza Darosa (Platforma Obywatelska) urzędnicy twierdzą, że wkrótce dokumentacja projektowa dla pierwszego etapu inwestycji zostanie przekazana do zaopiniowania przez miejskiego konserwatora zabytków. Obejmuje budowę placu zabaw i realizację oświetlenia. – Dokładny harmonogram prac możliwy będzie do określenia po uzyskaniu wszystkich niezbędnych uzgodnień – zapewniają w magistracie.

– Mamy już uzgodnienia konserwatorskie m.in. dla realizacji małego budynku w centrum parku, który będzie przestrzenią gastronomiczną i miejscem spotkań mieszkańców, a także dla remontu zabytkowej wiaty, która zostanie obudowana i tam również, niezależnie od pogody, będą mogły się odbywać różne wydarzenia – zapowiada wicedyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej Łukasz Pawlik. – W wyniku dotychczasowych uzgodnień z miejskim konserwatorem wynika też, że konieczne jest wyeksponowanie reliktów fortu „Luneta Grzegórzecka”, które znajdują się na terenie przyszłego parku – dodaje Pawlik.

Natomiast w ubiegłym roku dokonano rozbiórki dwóch budynków magazynowych, które nie były objęte ochroną koserwatorską. Obszar przyszłego parku to obecnie teren z wydeptanymi przez samych mieszkańców ścieżkami i kilkoma uporządkowanymi alejkami, z mnóstwem mrocznie wyglądających pozostałości dawnej zabudowy, w tym wojskowej.

Projekt mieszkańców

Przypomnijmy, że budowa parku Grzegórzeckiego to projekt z budżetu obywatelskiego z 2020 r. „Chcemy, aby ten teren był bezpieczną i komfortową przestrzenią dla mieszkańców. Niestety, choć miejsce posiada niespotykane walory przyrodnicze, na tym terenie znajdują się tylko 2 ławki i 2 kosze na śmieci. Poprzez wyznaczenie alejek, oświetlenie i postawienie małej architektury, park stanie się atrakcyjnym miejscem wypoczynku i rekreacji” – argumentowali inicjatorzy projektu.

Teren przyszłego parku Grzegórzeckiego już teraz jest chętnie uczęszczany przez mieszkańców. Warto przypomnieć, że 1 września 2018 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Zielone Grzegórzki nastąpiło symboliczne zdjęcie ogrodzenia od strony ulicy Zieleniewskiego. Wówczas krakowianie pierwszy raz od kilkudziesięciu lat mogli przespacerować się po tym terenie.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Grzegórzki