„To potwierdza mechanizm zastraszania”. Reżyserzy zabierają głos w sprawie decyzji ministra kultury

Teatr Słowackiego fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

„Wyrażamy stanowczy protest wobec takich praktyk, niszczących podstawy życia kulturalnego w Polsce”. Gildia Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych zabrała głos w sprawie decyzji ministra kultury dotyczącej Teatru Słowackiego. Chodzi o wycofanie się z planów współprowadzenia instytucji.

– Decyzja Ministra, w tak trudnych dla kultury czasach, podjęta, jak należy przypuszczać, pod wpływem opinii, jaką krakowska kurator oświaty wyraziła na temat spektaklu „Dziady” w reżyserii Mai Kleczewskiej, uderza w jedną z najbardziej zasłużonych dla kultury polskiej scen, teatru o wielkim znaczeniu narodowym i patriotycznym, miejscu prapremier m.in. „Wesela” i „Dziadów” w opracowaniu Stanisława Wyspiańskiego – pisze w oświadczeniu Gildia Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych 

„To zagrożenie”

– Decyzja jest zagrożeniem bytu artystek i artystów współpracujących z teatrem oraz jego pracowników etatowych, zagraża realizacji programu artystycznego, a przede wszystkim jest wymierzona w widzów Teatru im. J. Słowackiego – podkreślają autorzy i autorki listu.

Gildia podkreśla również, że zabytkowy budynek teatru wymaga nakładów finansowych i tego aspektu również miało dotyczyć wsparcie ministerstwa kultury.

– Dodatkowo niepokoi fakt, że decyzja ta potwierdza mechanizm zastraszania instytucji, ich dyrektorów i pracujących w nich artystów, poprzez ograniczanie dofinansowań i jest próbą stosowania nacisku na plany repertuarowe, a co za tym idzie, ograniczania wolności twórczej i dostępu do kultury dla szerokich mas jej odbiorców – czytamy w oświadczeniu.

Kara za „Dziady”?

Ministerstwo kultury pod koniec 2021 roku ogłosiło, że nie planuje współprowadzenia Teatru Słowackiego.

– Decyzja o współprowadzeniu samorządowej instytucji kultury zapada na podstawie pełnej analizy przesłanek merytorycznych i finansowych, a nie „w nagrodę lub za karę”. Decyzja pozytywna oznacza kilkuletnie zaangażowanie finansowe budżetu państwa – napisał w komunikacie resort kultury.

Przypomnijmy, że po listopadowej premierze „Dziadów" głos w sprawie spektaklu zabrała małopolska kurator oświaty Barbara Nowak. Stwierdziła, że spektakl zawiera interpretacje nieadekwatne i szkodliwe dla dzieci i uczniów, które nie wpisują się w cele systemu oświaty.

„Wszystko było przygotowane”

Dyrektor Teatru Słowackiego podkreślał w rozmowie z LoveKraków.pl, że jeszcze miesiąc temu ministerstwo kultury planowało współprowadzenie Teatru im. Juliusza Słowackiego wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego.

–  Wszystko było przygotowane, łącznie z projektem zmiany statutu, umową, uchwałą sejmiku, negocjacjami z Ministerstwem. Decyzja była podjęta, a teraz resort zmienił zdanie o 180 stopni – komentował sprawę Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru Słowackiego.

Więcej o sprawie pisaliśmy tutaj:

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto