Tragedie na drogach. Zginęły 2 osoby, a 17 zostało rannych

Zakopianka fot. PS

W okresie od 30 kwietnia do 3 maja na terenie Małopolski doszło do 16 wypadków, w których zginęły dwie osoby, a 17 zostało rannych.

Policja podsumowała majowy weekend na drogach. W Małopolsce nad bezpieczeństwem podróżnych czuwało ponad 1,4 tys. policjantów ruchu drogowego.

Wsparcie na Podhalu

– Szczególnym nadzorem objęta została popularna „zakopianka”. Działania miejscowych jednostek policji wspierała tam Sekcja Kontroli Ruchu Drogowego z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Z kolei do Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem oddelegowano dwie załogi policjantów ruchu drogowego z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, którzy przez cały weekend nadzorowali ruch w rejonie Morskiego Oka – przekazują pracownicy biura prasowego małopolskiej policji.

Policjanci prowadzili na „zakopiance” m.in. kaskadowy pomiar prędkości, sprawdzali czy kierowcy nie wyprzedzają w miejscach niedozwolonych oraz czy nie wymuszają pierwszeństwa przejazdu.

Szczepionki pod nadzorem

3 maja na małopolskim odcinku autostrady A-4, jeden patrol został skierowany do pilotowania transportu szczepionek od granic z województwem śląskim do granic z województwem podkarpackim.

– Przejazd był płynny i nie wymagał użycia sygnałów, gdyż nie było utrudnień drogowych – podkreślają przedstawiciele policji.

Dwie śmiertelne ofiary

W okresie od 30 kwietnia do 3 maja 2021 roku na terenie Małopolski doszło do 16 wypadków, w których zginęły 2 osoby, a 17 zostało rannych. Ponadto ujawniono ponad 80 osób prowadzących pojazd po wpływem alkoholu oraz 4 osoby kierujące pod wpływem narkotyków.

Do pierwszego śmiertelnego wypadku doszło w piątek (30 kwietnia) o godz. 16:30 w Mszanie Dolnej. Jak wstępnie ustalono kierująca (lat 50) pojazdem marki Kia potrąciła małoletnią pieszą (lat 16), która przechodziła po wyznaczonym przejściu dla pieszych. W wyniku odniesionych obrażeń ciała piesza zmarła w pierwszej dobie w szpitalu.

Do kolejnego wypadku śmiertelnego doszło w niedzielę o godz. 22:55 w miejscowości Olszówka (pow. limanowski). Jak wynika ze wstępnych ustaleń kierujący (lat 20) pojazdem marki Opel potrącił pieszego (lat 43) poruszającego się lewą stroną drogi. W wyniku odniesionych obrażeń ciała pieszy poniósł śmierć na miejscu.

W ubiegłym roku podczas weekendu majowego, w analogicznym okresie, tj. od 30 kwietnia do 3 maja 2020 roku na małopolskich drogach doszło do 13 wypadków, w których 2 osoby poniosły śmierć, a 12 zostało rannych.