Charakterystyczny neon z ul. Kalwaryjskiej znów może zabłysnąć

fot. Stowarzyszenie Podgórze.pl

Na przywrócenie do życia neonu z księgarni przy ul. Kalwaryjskiej potrzeba 7,5 tys. złotych. W Internecie rozpoczęła się zbiórka pieniędzy.

– Znany jest bardzo dobrze pokoleniom mieszkańców krakowskiego Podgórza. Przez kilkadziesiąt lat zapraszał do księgarni przy ul. Kalwaryjskiej. Choć przez ostatnie lata już nie świecił, to pozostał znanym i rozpoznawanym symbolem tej części miasta, na trwałe wpisując się w dziedzictwo Podgórza – mówi Paweł Kubisztal ze Stowarzyszenia Podgórze.pl.

Symboliczna kropka nad „i”

Zaznacza, że ponowne uruchomienie neonu było „naszym marzeniem od wielu lat”. Po likwidacji księgarni, w marcu 2019 w niejasnych okolicznościach został zdemontowany i wywieziony z Podgórza.

– Choć wydawało się to niemożliwe, po kilku miesiącach udało się jednak doprowadzić do jego powrotu. Dzięki pomocy Muzeum Podgórza, oddziału Muzeum Krakowa został poddany konserwacji. Jego litery znów są niebiesko-czerwone i czekają na nowy blask neonowych rurek. Niestety oryginalne rurki udało się uruchomić tylko na literze „i”. pozostałe muszą zostać zrekonstruowane. To ostatni etap konserwacji neonu. Symboliczna kropka nad „i” – zaznacza Kubisztal.

Potrzeba 7,5 tys. zł

Koszt przywrócenia neonu do życia to 7,5 tys. złotych. – Ta kwota zagwarantuje fachowe uzupełnienie rurek oraz montaż w Muzeum Podgórza. Tam, w sąsiedztwie muzealnego sklepiku, który sprzedaje również książki, znów stanie się częścią historii Podgórza – podkreśla przedstawiciel stowarzyszenia.

Dodaje, że dla wszystkich, którzy wpłacą minimum 100 zł stowarzyszenie przygotuje specjalny certyfikat oraz zaproszenie na uroczystość rozświetlenie neonu w Muzeum Podgórza!

Link do zbiórki ->

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze

Aktualności

Pokaż więcej