Trwa produkcja nowych pociągów dla Małopolski. Pierwszy dotrze w czerwcu [ZDJĘCIA]

fot. UMWM

Produkcja pociągów typu Elf 2 dla Małopolski nabiera tempa. Pierwszy z nich czeka już tylko na stosowne zezwolenie i w czerwcu dotrze do Krakowa.

Bydgoska PESA jest w trakcie produkcji nowych pociągów dla województwa małopolskiego. Zamówienie obejmuje cztery nowe pojazdy typu Elf2. Województwo zapłaci za nie ok. 109 mln zł, przy czym zakup jest współfinansowany z unijnych środków.

W ostatnim czasie przedstawiciele województwa, w tym wicemarszałek Łukasz Smółka, odwiedzili bydgoską fabrykę by zobaczyć postępy prac.

– Warto wspomnieć, że już w 2019 roku wyboru foteli pasażerskich składów Elf2 dokonali uczniowie Technikum Komunikacyjnego nr 25 w Krakowie oraz mieszkańcy Małopolski – zwracał uwagę wicemarszałek Smółka.

Zgodnie z umową, pierwsze dwie sztuki mają być dostarczone do połowy sierpnia, ale jest szansa, że jeszcze w czerwcu do Krakowa dotrze również drugi egzemplarz.

W planie dziewięć kolejnych

Wszystkie pojazdy typu Elf2 będą przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i rodzin z dziećmi. Na liście wyposażenia znalazły się m.in. winda automatyczna i rozkładana rampa umożliwiające wejście i wyjście osób o ograniczonej zdolności poruszania się, przewijak dla niemowląt, pętla indukcyjna dla osób z dysfunkcją słuchu. W każdym pociągu zostaną zainstalowane systemy służące do monitoringu, informacji pasażerskiej, zliczania pasażerów i pomiaru punktualności.

Gotowe składy wyjadą na małopolskie tory w drugiej połowie 2021 roku. Województwo Małopolskie realizuje również projekt w ramach którego planuje się zakup kolejnych dziewięciu pociągów typu Impuls2.