Trzepak, Miś Uszatek i Atari. Ostatnia szansa, by zobaczyć, jak wyglądało dzieciństwo w PRL-u

Wystawa „Trzepaki, Reksio, Atari” w Muzeum Nowej Huty potrwa do 7 stycznia fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Muzeum Nowej Huty zaprasza na ostatnie dni zwiedzania wystawy o dzieciństwie w PRL-u. Można popstrykać w kapsle, zagrać w kultową grę Robbo na Commodore, poznać Misia Uszatka i zrobić fikołka na trzepaku.

Do niedzieli 7 stycznia potrwa wystawa „Trzepaki, Reksio, Atari” w Muzeum Nowej Huty. Ekspozycja prezentuje nie tylko najpopularniejsze zabawki z okresu PRL-u, ale także opowiada o dziecięcych rozrywkach: aktywnościach na świeżym powietrzu, ofercie kulturalnej, grach ruchowych czy rozwoju technologii na przestrzeni dekad.

Na wystawie znalazło się wiele prywatnych pamiątek, które użyczyli sami krakowianie.

– Kiedy zaczynałam pracę nad wystawą, ogłosiliśmy apel do naszej publiczności, zachęcający do podzielenia się swoim dzieciństwem. Chodziło nam o różne pamiątki, ale też wspomnienia. Łącznie napisało do nas około 50 osób. To było tak zaskakujące i niesamowite, że postanowiłam, iż od każdej osoby coś zaprezentujemy – mówiła w rozmowie z LoveKraków.pl Agata Klimek-Zdeb, kuratorka wystawy.

Fikołki na trzepaku, gra w kapsle i Miś Uszatek

„Trzepaki, Reksio, Atari” to nie tylko wystawa o zabawie, ale także przestrzeń do zabawy. Można m.in. popstrykać w kapsle, pograć na Commodore w kultową grę logiczno-zręcznościową Robbo, która została wydana w 1989 roku, a także poznać osobiście bohatera bajki „Miś Uszatek”.

– To było dla nas oczywiste, że skoro przygotowujemy wystawę o zabawie, musi być ona taką ekspozycją, na której będzie można się bawić. Mamy tutaj dużo przestrzeni interaktywnych i obiektów, które można dotykać – tłumaczyła Agata Klimek-Zdeb.

Sercem wystawy jest oczywiście trzepak, wokół którego w czasach PRL-u koncentrowało się całe życie towarzyskie mieszkańców. Zwiedzający mogą zobaczyć także oryginalne plansze z komiksu Kajko i Kokosz czy serialu animowanego „Reksio”. Nie brakuje również celuloidowych lalek, drewnianych klocków obrazkowych czy misiów-trociniaków.

Łącznie na ekspozycji znalazło się kilkaset obiektów, dzięki którym można zobaczyć, jak wyglądało dzieciństwo w PRL-u. Oprócz prywatnych pamiątek oraz obiektów ze zbiorów Muzeum Krakowa wystawę tworzą eksponaty wypożyczone przez Muzeum Komiksu, Muzeum Zabawek i Muzeum Elektroniki w Krakowie.

Ostatni dzień zabawy

W niedzielę (7 stycznia) po raz ostatni będzie można zwiedzić wystawę „Trzepaki, Reksio, Atari”. W godz. 12:00-14:00 w przestrzeni ekspozycji odbędą się sesje RPG, czyli wspólne tworzenie opowieści o przygodach dzieci osadzone w latach 80. i 90. XX wieku. Wydarzenie adresowane jest do osób od 16. roku życia (konieczna rezerwacja, cena 15 zł).

Z kolei o godz. 15:00 zwiedzający będą mogli wziąć udział w ostatnim oprowadzaniu kuratorskim, w czasie którego każdy, kto zechce, podzieli się swoimi wspomnieniami z dzieciństwa. Oprowadzanie w cenie biletu wstępu na wystawę (pierwszeństwo dla osób z rezerwacją).

7 stycznia Muzeum Nowej Huty będzie czynne w godz. 10:00–18:00.