Trzy pomysły na węzeł zakopiański. Będzie spotkanie z mieszkańcami [VIDEO]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Pracujący na zlecenie GDDKiA projektanci przygotowali trzy warianty przebudowy węzła autostradowego Kraków Południe i fragmentu ulicy Zakopiańskiej.

Umowa na przygotowanie dokumentacji rozbudowy węzła została podpisana w połowie marca. Zgodnie z deklaracjami, jakie wówczas padały, prace w terenie miałyby się rozpocząć w 2025 roku, a zakończyć w roku 2026.

Z punktu widzenia Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad węzeł Kraków Południe jest szczególnie problematyczny. Skrzyżowania z sygnalizacją świetlną na miejskim odcinku zakopianki powodują duże spiętrzenia ruchu, a korki sięgają czasem wielu kilometrów i przenoszą się na autostradę. To z kolei nie tylko ogranicza jej przepustowość, ale też powoduje niebezpieczne sytuacje.

Mieszkańcy liczą na poprawę

Jest jednak także i druga strona. Jak mówi nam Angelika Kuczaj, radna Rady Dzielnicy X Swoszowice, mieszkańcy osiedli zlokalizowanych w sąsiedztwie węzła muszą na co dzień mierzyć się z dużymi utrudnieniami związanymi z natężeniem ruchu w okolicy. Z jednej strony mają autostradę A4, z drugiej – zakopiankę, a z trzeciej ciąg ulic Petrażyckiego i Taklińskiego, który obsługuje nie tylko ruch lokalny, ale jest także drogą wjazdową od strony Skawiny. Wyjazd z bocznych ulic w stronę centrum Krakowa, mimo sygnalizacji świetlnej, zajmuje w godzinach szczytu mnóstwo czasu.

– Ulice Petrażyckiego i Taklińskiego stoją w korku o różnych porach dnia, a czasem także nocy. Dlatego z naszego punktu widzenia najistotniejsze będzie takie rozwiązanie, które pozwoli mieszkańcom na bezproblemowy wyjazd z osiedla – komentuje.

Spotkanie

Na najbliższą środę (7 lipca) zaplanowane zostało spotkanie z mieszkańcami. Odbędzie się ono o godzinie 17 w budynku Osiedlowego Stowarzyszenia Sportowego „Opatkowianka” przy ul. Inicjatywy Lokalnej 5.

Na stronie inwestycji opublikowane zostały już plany przedstawiające szczegóły proponowanych rozwiązań. Można je obejrzeć TUTAJ. Jest też dostępna ankieta, w której można wpisać wnioski i zastrzeżenia.

Opublikowany został też film pokazujący ogólne założenia wszystkich trzech wariantów:

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Swoszowice