Ubiorą Adasia na niebiesko. Kwiecień miesiącem osób z autyzmem

fot. pixabay.com

Światełko dla osób cierpiących na autyzm – Kraków po raz kolejny dołączy się do międzynarodowej akcji organizowanej w Światowy Dzień Autyzmu. Kładka Bernatka, estakada Lipska-Wielicka, Urząd Miasta Krakowa, Pawilon Wyspiańskiego i TAURON Arena Kraków 2 kwietnia zaświecą się na niebiesko. A to dopiero początek kwietniowych, niebieskich atrakcji.

Autyzm uznawany jest za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata, obok raka, cukrzycy czy AIDS – komentuje Wiesław Zagól prezes zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci Autystycznych „Zacisze” oraz podaje, że według danych szacunkowych Autism Europe z ostatnich lat wynika, że autyzm dotyka 0,6 proc. populacji Unii Europejskiej, co stanowi około 5 milionów osób. Badania przeprowadzone w USA pokazują natomiast, że jedno na 166 urodzonych dzieci jest dotknięte tym rodzajem niepełnosprawności.

Nie ma dokładnych danych co do liczby osób z autyzmem w Polsce, ale szacuje się, że może ich być co najmniej 30 000 – podkreśla prezes stowarzyszenia i dodaje, że właśnie ze względu na nie, kwiecień jest miesiącem szczególnym.

Niebieskie światełko

W ramach obchodów Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu, w Krakowie przez cały kwiecień będą odbywały się różnego rodzaju wydarzenia i happeningi.

Świętowanie rozpocznie się w Światowy Dzień Autyzmu, 2 kwietnia, kiedy miasto rozświetli się na niebiesko. Na znak solidarności z osobami cierpiącymi na to zaburzenie zaświeci się m.in. TAURON Arena Kraków, kładka Bernatka, estakada Lipska-Wielicka, a także Urząd Miasta Krakowa i Pawilon Wyspiańskiego na placu Wszystkich Świętych.

W ubiegłym roku z okazji Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie, który został ustanowiony przez ONZ, symboliczne niebieskie światełko dotarło do niemal każdego zakątka ziemi: Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, bieguna południowego, krzywej wieży w Pizie, Empire State Building czy monumentalnego pomnika Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro. Zapalając płomień również w domach i  zakładach pracy łączymy się we współczuciu dla osób cierpiących na autyzm i ich najbliższych oraz pomagamy zrozumieć tę chorobę – podaje krakowski magistrat, który po raz kolejny włącza się w międzynarodową akcję „Light It Up Blue”.

Ubiorą Adasia

– Corocznie ozdabiamy Adasia niebieską szarfą „2.04 Na Niebiesko Dla Autyzmu” oraz uczestnikami ubranymi na niebiesko – informuje Wiesław Zagól ze stowarzyszenia „Zacisze” oraz wyjaśnia, że podczas akcji informują mieszkańców Krakowa o problemie autyzmu i zapraszają do Niebieskiego Namiotu Informacyjnego, gdzie rodzice i specjaliści udzielają informacji na temat schorzenia. – Ponadto szykujemy dużo zabawy dla rodzin w rytmach Krakowskiej Formacji Batucadowej „Sorrir Por Favor!” – zaprasza prezes.

FOTO: Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci Autystycznych "Zacisze"

Ubieranie pomnika Adama Mickiewicza na Rynku Głównym w Krakowie odbędzie się 7 kwietnia. Podobnie jak niebieski przejazd rolkarzy z centrum miasta na kładkę Bernatka. Najmłodsi rowerzyści również nie odpuścili akcji i planują szkolny masowy przejazd tydzień później. Pojadą z Placu Szczepańskiego pod TAURON Arenę Kraków.

Dodatkowo przez cały miesiąc w różnych częściach miasta będą organizowane różnego rodzaju wykłady, konferencje i wystawy dotyczące tajemniczego zaburzenia, jakim jest autyzm. – Ze swoimi akcjami chcemy dotrzeć do tych, którzy o autyzmie wiedza niewiele lub mało, a w ich otoczeniu, rodzinie czy sąsiedztwie mają do czynienia z osobami cierpiącymi na tę chorobę, jak również zaangażować osoby, których zaburzenie rozwoju dotyka bezpośrednio – podsumowuje Wiesław Zagól.

Cały program kwietniowych wydarzeń dostępny jest TUTAJ.

„Co 10. Polak wierzy, że autyzm powodują szczepionki”

Fundacja JiM realizująca ogólnopolską akcję „Polska Na Niebiesko” przygotowała specjalny raport, w którym pokazała jak Polacy postrzegają osoby z autyzmem oraz co wiedzą na temat samego zaburzenia. W ramach „Ogólnopolskiego Badania Świadomości Autyzmu” zbadano ponad tysiąc osób.

Z badania wynika m.in., że samo pojęcie ,,autyzm” jest znane zdecydowanej większości Polaków. Mimo to, ponad połowa uznaje, że sprecyzowanie, czym rzeczywiście jest zaburzenie mogłoby przysporzyć im wiele trudności. Uczestnicy ankiety nie wiedzieli na jaką skalę w Polsce występuje choroba oraz często mylili ją z innym schorzeniem – tzw. Zespołem Sawanta charakteryzującym się tym, że osoba niepełnosprawna intelektualnie jest wybitnie uzdolniona.

– Prawa do zawierania małżeństwa i posiadania dzieci przez osoby z autyzmem budzą spore kontrowersje wśród Polaków. Ponad połowa nie jest również pewna, czy zaakceptowałaby małżeństwo członka swojej rodziny z osobą z autyzmem. Z drugiej strony, większość Polaków nie miałaby problemu z zaakceptowaniem osoby z autyzmem jako sąsiada, współpracownika lub współtowarzysza zabaw własnego dziecka – czytamy w raporcie.

–  Co 10. Polak wierzy, że autyzm powodują szczepionki. Prawie połowa z nas odmawia osobom ze spektrum prawa do małżeństwa. Nie chcemy, by osoby z autyzmem miały własne dzieci. Jest jeszcze dużo do zrobienia – podsumowuje wyniki badań Tomasz Michałowicz, prezes Fundacji JiM.

 

News will be here