Uciążliwy remont na A4. Koniec utrudnień o miesiąc wcześniej

fot. GDDKiA

GDDKiA poinformowała o zakończeniu utrudnień na autostradzie A4 w Węgrzcach Wielkich, związanych z remontem wiaduktów. Prace rozpoczęły się na początku czerwca i powodowały duże utrudnienia w ruchu.

Zgodnie z zapowiedziami, IV etap robót miał się zakończyć 12 sierpnia, ale udało się znacznie przyspieszyć zakończenie prac i od piątku kierowcy mogą już się tam poruszać pełną szerokością jezdni. – Przyspieszenie terminu zakończenia prac na jezdniach jest efektem reorganizacji i wprowadzenia 24 godzinnego systemu pracy. Zmianie uległa także technologia – tłumaczy Iwona Mikrut z małopolskiego oddziału GDDKiA.

Roboty prowadzone na dole obiektu zostały podporządkowane robotom na górze. Oznacza to, że w pierwszej kolejności wykonano wszystkie prace utrudniające ruch pojazdów na wiaduktach.

Reszta prac na dole

– Pierwotnie planowano wykonywanie rozpór żelbetowych pomiędzy przyczółkami podczas całkowitego zamknięcia poszczególnych wiaduktów. Obecnie rozpory wykonywane są również pod ruchem, ale przy zwiększonym ciągłym monitoringu geodezyjnym obiektów. Priorytetem jest zapewnienie bezpiecznej pracy konstrukcji wiaduktów, w tym przyczółków, na każdym etapie wykonywania robót – mówi Iwona Mikrut.

Zapewnienie stabilności przyczółków wiaduktów wymaga wykonania na pierwszym etapie po dwie sztuki rozpór, a następnie uzyskania przez beton odpowiedniej wytrzymałości. Kolejne cztery rozpory żelbetowe zostaną wykonane już po otwarciu ruchu po wiadukcie w kierunku Tarnowa. Prace będą się odbywać pod wiaduktami, bez wpływu na ruch pojazdów na A4. Będą wykonywane do 13 sierpnia.

comments powered by Disqus