Urok brytyjskich kompozycji w Filharmonii Krakowskiej. Prosta symfonia i barokowe „concerto grosso”

fot. Filharmonia Krakowska/mat.prasowe

Filharmonia już w najbliższą sobotę zaprosi widzów do obejrzenia retransmisji koncertu Orkiestry Filharmonii Krakowskiej. Zabrzmią utwory angielskich kompozytorów w interpretacji Macieja Tworka.

Koncert zostanie udostępniony 16 stycznia o godz. 18.00 na platformie Play Kraków. Zespół filharmoniczny wykona utwory angielskich kompozytorów - Benjamina Brittena, Edwarda Elgara i Malcolma Arnolda.

– Program koncertu otworzy „Simple Symphony” Brittena, skomponowana w oparciu o notowane przez 9-letniego kompozytora wczesne utwory, do których tematów wrócił już jak świadomy twórca. Urokliwa „prosta symfonia” pełna jest barokowych odniesień, także widniejących w tytułach części, ale przywołuje też ludowe tematy muzyczne Wielkiej Brytanii – mówi Małgorzata Koch-Butryn z Filharmonii Krakowskiej.

Barokowe „concerto grosso”

Wspomniane barokowe inspiracje można odnaleźć również w „Sinfonietcie nr 1 op. 48” Malcolma Arnolda, która zostanie wykonana jako następna. W 1957 roku kompozytor został uhonorowany Oscarem za ścieżkę dźwiękową do filmu „Most na rzece Kwai”.

Koncert zwieńczy kompozycja „Introdukcja i Allegro op. 47” Edwarda Elgara.

–  W utworze słychać oczywiste reminiscencje barokowego „concerto grosso”, także ze względu na zabieg formalny powierzenia partii współzawodniczącej z orkiestrą kwartetowi smyczkowemu – zaznacza Koch - Butryn.

W charakterze zespołu koncertującego wystąpi zespół Malawski String Quartet, w skład którego wchodzą muzycy Orkiestry Filharmonii Krakowskiej: grający na skrzypcach Joanna Konarzewska – koncertmistrz orkiestry oraz Paweł Stawarski, altowiolistka Anna Migdał-Chojecka i wiolonczelista Michał Dąbek.