Urząd chce walczyć z chaosem reklamowym. Dodatkowe wsparcie dla dyrektorów szkół

Ulica Zakopiańska fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Wydział edukacji krakowskiego magistratu zorganizuje szkolenie dla dyrektorów szkół oraz przedszkoli z przepisów uchwały krajobrazowej.

Ewa Całus, dyrektorka wydziału edukacji skierowała list do szefów miejskich placówek oświatowych, w którym przypomina, że 1 lipca weszły w życie przepisy uchwały krajobrazowej. Podkreśla, że wszyscy jesteśmy zobligowani do przyjrzenia się na nowo przestrzeni otaczającej szkoły i placówki.

Przypomnijmy, że uchwała krajobrazowa określa m.in. zasady lokalizacji reklam w pasie drogowym ale także na budynkach. W dokumencie określono szczegółowo, jak powinien wyglądać szyld reklamowy oraz gdzie go można umieścić. Przepisy obowiązują zarówno prywatne podmioty, jak i państwowe oraz samorządowe instytucje.

– Aby dodatkowo wesprzeć Państwa w realizacji tego zadania zaproponujemy szkolenia dla Państwa dotyczące przepisów uchwały. Pierwsze szkolenie, skierowane do dyrektorów samorządowych przedszkoli, szkół i placówek z dzielnic I i II, odbędzie się w piątek, 25 września. O terminach szkoleń dla szkół i placówek z pozostałych dzielnic będziemy informować za pośrednictwem Portalu Edukacyjnego Miasta Krakowa – pisze Ewa Całus. Szkolenia przeprowadzą pracownicy wydziału planowania przestrzennego magistratu.

– Wspomniane działania są ważną częścią misji miasta związanej z tworzeniem bardziej przyjaznych przestrzeni szkolnych. W tym roku szkolnym pracujemy nad publikacją prezentującą ciekawe rozwiązania ze szkół Krakowa oraz innych miast Europy i świata. Wydawnictwo będzie jednak przede wszystkim praktycznym poradnikiem skierowanym do dyrektorów szkół, nauczycieli i przedstawicieli społeczności szkolnych, pokazującym w jaki sposób można zmieniać przestrzeń z wykorzystaniem prostych i niekoniecznie kosztownych rozwiązań. Ważną częścią przygotowywanej publikacji będą nie tylko kwestie estetyki przestrzeni szkolnej, ale także te związane z poprawą bezpieczeństwa, komfortem nauki i ekologią – podkreśla dyrektorka wydziału edukacji.