W czwartek premiera dokumentu „Krakowski szlak filmowy – Krowodrza”

Zdjęcie poglądowe fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

15 grudnia, w ramach cyklu spotkań „Porozmawiajmy o Krowodrzy”, odbędzie się premiera filmu pt. „Krakowski szlak filmowy - Krowodrza”. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Dokument będzie można zobaczyć w najbliższy czwartek o godz. 18:00 w Kinie Mikro. Tych, którzy nie będą mogli uczestniczyć w wydarzeniu stacjonarnie, organizatorzy zapraszają na transmisję i czat online na stronie Porozmawiajmy o Krowodrzy.

– To kawałek historii Krakowa i działających tu artystów sztuki filmowej, oczywisty dla znawców, a chyba jeszcze dla krakowian nieodkryty – podkreśla Łukasz Mańczyk, pomysłodawca cyklu i radny Dzielnicy V.

O krakowskim szlaku filmowym

W Krowodrzy po drugiej wojnie światowej zaczął odradzać się polski film. W „prafilmówce” przy ul. Józefitów (nieprzypadkowo potem i do dziś siedzibie Muzeum Historii Fotografii) uczyli tacy mistrzowie jak Has, Kawalerowicz czy Morgenstern. Dopiero potem dokonano jej przenosin, w wyniku czego powstała Łódzka Szkoła Filmowa.

Krowodrza to także historia prężnych kin „dzielnicowych”, stopniowo wypieranych przez wypożyczalnie wideo, kablówki, multipleksy i serwisy streamingowe. Największe z nich – „Wolność” – stało się lokacją kultowej „Ucieczki z kina Wolność” w reżyserii Wojciecha Marczewskiego, a studencka „Rotunda” była wzorcowym DKF-em (Dyskusyjnym Klubem Filmowym).

Premiera filmu odbędzie się w ostatnim z działających, Kinie Mikro, któremu nikt nie wróżył tak samotnej długowieczności.

Po seansie publiczność będzie mogła uczestniczyć w dyskusji z uczestnikami filmu i twórcami. W rozmowie wezmą udział: aktorki Anna Dymna i Elżbieta Rychlewska; krytyk filmowy Jerzy Armata; dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego Krzysztof Gierat; cracovianista Michał Kozioł; a także najstarszy krakowski filmowiec Leopold Rene Nowak. Koncepcja i prowadzenie spotkań POK: ŁM .

Za scenariusz i realizację filmu odpowiadają Malina Malinowska-Wollen i Krzysztof Ridan ze Stowarzyszenia Filmowego Trzeci Tor. W projekcie partycypuje krakowski oddział Stowarzyszenia Filmowców Polskich z przewodniczącym Tomaszem Dettloffem.

Patronat honorowy objął Prezes Zarządu Głównego SFP Jacek Bromski. Zadanie budżetowe zrealizował obchodzący sześćdziesięciolecie działalności Młodzieżowy Dom Kultury Harcerza, na którego czele stoi Aleksandra Grodecka. Film powstał ze środków Dzielnicy V Krowodrza.