W kinach, Barbakanie i nad Wisłą. 26 maja rozpocznie się Krakowski Festiwal Filmowy

Krakowski Festiwal Filmowy rozpocznie się już 26 maja fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Trwa odliczanie do 59. edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego, który startuje już 26 maja.

Filmowa majówka w Krakowie trwa w najlepsze. Niedawno zakończył się festiwal Off Camera, w przyszłym tygodniu rozpoczyna się Festiwal Muzyki Filmowej, a pod koniec maja rozpocznie się 59. Krakowski Festiwal Filmowy.

W kinie i plenerze

– W tym roku większość filmów opowiada o wykluczonych, odrzuconych, ludziach z marginesu, którzy w różnych momentach – współczesnych i historycznych – bywali marginalizowani, osaczani i wykluczani. To ciekawe, że również ten temat podejmują polskie filmy – mówi Krzysztof Gierat, dyrektor festiwalu.

W tym roku w 4 konkursach i 11 sekcjach pozakonkursowych w naszym mieście zostanie pokazanych 250 filmów z Polski i świata. Filmy będzie można obejrzeć w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, który będzie również centrum festiwalowym, auli Akademii Sztuk Pięknych, Kijów.Centrum, Kinie pod Baranami oraz kinach Paradox i Mikro. Festiwalowe propozycje będzie można obejrzeć również w plenerze – wybrane filmy będzie można oglądać w Kinie pod Wawelem i w Barbakanie.

Organizatorzy zapowiadają, że pełny program wydarzenia zostanie ogłoszony w najbliższy piątek, 10 maja. Wtedy też rozpocznie się sprzedaż biletów indywidualnych – póki co zainteresowani mogą nabywać karnety.

Krakowski Festiwal Filmowy zostanie oficjalnie otwarty w Kijów.Centrum pokazem dokumentu „Wiatr. Thriller dokumentalny” Michała Bielawskiego. Tuż przed ceremonią otwarcia, o godzinie 16.00 w Galerii ASP odbędzie się wernisaż wystawy „Pamięć”.

Smok Smoków

Tegoroczną nagrodę Smoka Smoków za wkład w rozwój światowego filmu animowanego otrzyma Caroline Leaf, amerykańsko-kanadyjska prekursorka animacji. W programie festiwalu znalazła się m.in. retrospektywa twórczości laureatki. Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się dzień po rozpoczęciu festiwalu, 27 maja w auli Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Festiwal odwiedzi również amerykański dokumentalista Brett Morgen, nagrodzony w Krakowie Złotym Hejnałem w 2015 roku za film „Cobain: Montage of Heck” oraz prezentowanego w ubiegłym roku portretu słynnej badaczki życia szympansów Jane Goodall. Podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego odbędzie się spotkanie z reżyserem, połączone z pokazem jego filmu „Crossfire Hurricane”.

Głos jury

– W tym roku mamy dosyć ciekawy skład jury, dlatego sami zastanawiamy się, które filmy wybiorą i które im się spodobają – mówi Barbara Orlicz-Szypuła, dyrektor biura programowego.

W Międzynarodowym Konkursie Dokumentalnym, do którego zakwalifikowano 16 produkcji, będzie obradowało pod przewodnictwem operatora, reżysera i scenarzysty Jacka Petryckiego. W skład jury wchodzą m.in. Talal Derki (Niemcy, Syria), Marja Pallassalo (Finlandia) czy Shane Smith (Kanada).

W Międzynarodowym Konkursie Krótkometrażowym o zwycięstwo powalczy ponad 30 tytułów. Jury będzie obradowało pod przewodnictwem reżysera, aktora Xawerego Żuławskiego.

Jeśli chodzi o konkurs DocFilmMusic, to tym razem na dużym ekranie zobaczymy 11 propozycji. Na liście zabrakło polskich reprezentantów. Przewodniczącym jury będzie wspomniany Brett Morgen. Natomiast jury Konkursu Polskiego będzie obradowało pod przewodnictwem Macieja Karpińskiego.

Finlandia w roli głównej

W tym roku gościem specjalnym edycji jest kinematografia fińska. W ramach sekcji „Fokus na Finlandię” zostaną zaprezentowane najnowsze filmy dokumentalne i krótkometrażowe ze wspomnianego kraju.

Krakowski Festiwal Filmowy potrwa do 2 czerwca 2019 roku.

comments powered by Disqus