W krakowskich parkach rozpoczyna się sezon piknikowy

fot. Eliasz Suchodolski
Już w najbliższą sobotę rozpoczyna się kolejna edycja Pikniku Krakowskiego. Na mieszkańców czeka nie tylko zatracanie się w zieleni, ale również dobre jedzenie, zajęcia sportowe, warsztaty edukacyjne czy kino na trawie.

Sezon piknikowy rozpocznie się już 1 czerwca w parku Bednarskiego. W programie m.in. joga, wspinaczka po linie dla dzieci, warsztaty edukacyjne z segregacji odpadów czy warsztaty kulinarne. Tym razem większość propozycji będzie związana z ekologią.

Gdzie na piknik?

W czerwcu pikniki będą się odbywały w różnych parkach. Na liście miejsc znalazły się – oprócz dobrze znanych lokalizacji z poprzednich edycji Pikniku Krakowskiego – park Stacja Wisła na Zabłociu, park Dębnicki, park Zielony Jar Wandy, Planty Mistrzejowickie czy bulwar Inflancki.

Natomiast w lipcu i sierpniu wydarzenie zaplanowano w parku Krakowskim i parku Bednarskiego.

–  Na piknikach na pewno nie zabraknie dobrego jedzenia. Dbamy o produkt, dbamy o jakość. Pracujemy na lokalnych produktach z Krakowa i Małopolski. Wszystkiego będzie można spróbować podczas pikników – podkreśla Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. – Jedzenie to oczywiście nie wszystko, bo w programie mamy również m.in. zajęcia sportowe, zabawy z dziećmi, potańcówki – wymienia.

Zieleń w mieście

Monika Chylaszek, rzeczniczka prezydenta Krakowa podkreśla, że pikniki mają zachęcić krakowian do spędzania czasu w zieleni na terenie miasta.

– W naszym mieście jest 50 parków. Nie trzeba wyjeżdżać za miasto, aby wypocząć. Mamy nadzieję, że mieszkańcy odkryją nieznane im dotąd parki. Bo są w nich miejsca przygotowane dla dzieci, ale i takie, w których można zaszyć się z książką i odpocząć po całym tygodniu – mówi Chylaszek.

Podobnie jak w ubiegłym roku, pomiędzy parkami będzie kursował parkobus, dzięki któremu chętni dostaną się w różne zielone zakątki Krakowa.

– Podczas pikników nie zabraknie cieszącego się dużą popularnością kina na trawie. Do tej pory pokazy gromadziły setki krakowian, dlatego z tej propozycji nie rezygnujemy. Cieszy nas to, że pikniki są chętnie przez mieszkańców odwiedzane. Dlatego też z roku na rok staramy się poszerzać program – podkreśla Piotr Kempf.

Międzynarodowe towarzystwo

W programie znalazło się też miejsce dla pikników poświęconych naszym sąsiadom – Ukrainie i Niemcom. Podczas spotkań w parkach poznamy ich zwyczaje, kulinaria i kulturę. 29 czerwca na Plantach Mistrzejowickich zaplanowano piknik wielokulturowy, 28 lipca w parku Krakowskim piknik norymberski, a 25 sierpnia w parku Bednarskiego piknik ukraiński.

Sezon na zatracanie się w zieleni zakończy się 1 września piknikiem w stylu retro, który odbędzie się w parku Krakowskim.

Piknikuj w Nowej Hucie

– Chcemy również zaprosić krakowian na Dzień Otwarty Magistratu, który odbędzie się 9 czerwca. Zapraszamy nie tylko do budynku urzędu miasta przy pl. Wszystkich Świętych, ale również do Nowej Huty. W okolicy os. Zgody, gdzie również znajduje się magistrat, organizujemy dodatkowy piknik. Na miejscu nie zabraknie pysznego jedzenia, mieszkańcy będą mogli również odpocząć na leżakach. W programie Lekcja Śpiewania i bicie rekordu w śpiewaniu piosenki o Nowej Hucie oraz prezentacje spółek i jednostek miejskich – mówi Monika Chylaszek.

Szczegółowy program Pikniku Krakowskiego dostępny na stronie www.piknikkrakowski.pl oraz na Facebooku (www.facebook.com/piknikkrakowski).

comments powered by Disqus